קיץ - האויב הבא
לא העוני ולא החם-אס, קרני השמש שכולנו גדלנו להכיר כאחריות לגדילה שלנו הורסות ומזיקות לא פחות מצרות פולטיות וחברתיות
מאת: תמיר מואב (מערכת)
צילום: אהוד ויזר
הקיץ בקושי התחיל וכבר בתחילת יוני חברת החשמל לא מצליחה לעמוד בעומס הצריכה. מזה יומיים ברצף שהיא מודיעה על הפסקות חשמל יזומות, "קצרות" לטענתה. את אזור צפון תל-אביב הם שיתקו לפחות לשעתיים בשיא החום בצהריים, ככה שמצאתי את עצמי טבול באמבט פושר.

כל הקיץ, ובמיוחד השנה, אני מתכסה כערפד, נמלט מקרני השמש, מחפש פינות מוצלות ונמס. מגיע הביתה עם לשון בחוץ, סחוט, עייף ומבואס רצח. כן, יש לי דכאון קיץ ויסלחו לי כל הבנות הקוטריות שסובלות פה מקור, אבל החורף בארץ הוא בהחלט סביר וניתן לעבור אותו בשלום. מה גם שקור מעורר אותנו. באוסטרליה למשל החור באוזון נמצא להם ממש ליד האוזן. כל קיץ נוספים למניין חולי סרטן העור עשרות אלפי איש!

ביפן יזמה הממשלה בניית ונטות ענקיות ברחובות הראשיים לאיוורור. ורק אצלנו מקטרים על החום, אבל לא מרגישים באיום. ונטות זה פתרון לא רע וממשלת ישראל יכולה לקחת את הרעיון בחשבון, אבל גם פתרונות נוספים כמו: נטיעת עצים, בנייה מכורה, הזרמת אוויר קר בעזרת מטוסים, פיזור של עננים מלאכותיים וכל דבר שיעזור. אלא אם כן אולמרט מתחייב לספק לנו ויזה לחודשי הקיץ למדינה פושרת יותר. זו לא הגזמה ולא קיטור, הקיץ הוא בלתי נסבל ונדמה שהטבע מעניש אותנו על ההשתלטות האורבנית במקום שנועד להיות מדבר. אני רק מתפלא שגורמים שיווקים למיניהם לא חשבו על שיווק מוצרים להקלה כגון: שמיכות מקררות (כמו שיש שמיכות חשמליות לחורף), צבע קיר שמקרר את הבית, וכל פתרון אחר שלא יגרום שוב לחברת החשמל לפשוט את הרגל יתקבל בברכה.

המצב הזה מחייב התייחסות הרבה יותר מעוד טרוניה. גם אם מדובר באיתני הטבע, יש מקום להאמין שניתן להביס אותו (או לפחות לסבול ממנו פחות).
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בעירוני

כיצד נפסיק את עושק הורי ילדי הגן?
בגן חובה אמורים התשלומים המוגזמים להפסיק, האמנם?
(dina4004)
להמשך הכתבה
 
לא רוצים לשתות מי תהום בטעם פנטיום?
מחזרו פסולת אלקטרונית
(מרסל הדר - דוברת מועצת גן יבנה)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של תמיר מואב
עשרת הדברים הגרועים ביותר שקרו במוסיקה
כמו בכל תחום גם אם אנחנו כל כך אוהבים מוסיקה, יש דברים שהיינו מעדיפים למחות מעל פני האדמה
(עשרת ה...)
להמשך הכתבה
 
עשרת אמני האייטיז הכי טובים
אחרי הכתבה אודות הסדרות שתמיר הכי מתגעגע אליהן, הבנו שהאיש חי באייטיז. אז חשבנו: בעצם, למה לא לנצל את זה? הנה עשרת אמני האייטיז הכי חשובים בעיניו
(עשרת ה...)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.00     יוני 2006
דרג כתבה:
מחברת החשמל נמסר בתגובה לדברים:

ראשית אנו מצטערים על אי הנוחות שנגרמה לציבור עקב הפסקות החשמל שארעו לאחרונה. באשר להפסקות החשמל, החשמל אינו ככל מוצר שניתן לאגור אותו במחסנים ולשווקו מאוחר יותר, אלא הייצור מתאים את עצמו לביקוש בכל דקה ודקה.
חברת החשמל מתריעה מזה זמן באמצעי התקשורת על רזרבות נמוכות בכושר הייצור(7%) ביחס למקובל בעולם המודרני (20-30%). בנוסף תחנת הכח רדינג נסגרה בצו השר לאיכות הסביבה, ותחנות הכח בגזר ובאלון תבור אינן מופעלות בהעדר רישיונות.

במצב דברים זה, אירעה בתאריך 4/6/2006 תקלה ביחידת ייצור בתחנת הכח רוטנברג באשקלון, כושר ייצור החשמל ירד, ומצד שני החמסין ששרר באותו יום גרם לעליה בביקוש ולא היה מנוס מלהכנס למצב של ניהול מחסור, שמשמעותו הפסקות חשמל ללקוחות לפרקי זמן קצרים של כמחצית השעה ‏במטרה למזער את אי הנוחות לציבור. ראוי לציין כי מתקני מערכת הבטחון ובתי חולים אינם מופסקים.
לצערנו לא היה מנוס מביצוע הפסקות הזרם למניעת עלטה כללית ולמניעת נזקים למערכת ייצור החשמל.

חברת החשמל עושה כל אשר לאל ידה לאספקת חשמל אמינה וזמינה ‏ולמתן שירות מיטבי ללקוחותיה.
תגובות הגולשים
חזרה למדור