היסטוריה של אלימות
את האלימות במגרשים לא ניתן לחסל, רק למזער.
מאת: אסף כהן (מערכת)
אירועי האלימות האחרונים בקרב אוהדי הכדורגל בארץ ובאירופה לא מותירים כל ספק, את האלימות במגרשים לא ניתן לחסל, במקרה הטוב, למזער. האלימות בספורט כמו האלימות בחברה, יש לה מאפיינים רבים. סוציו אקונומיים, פוליטיים, גזעניים ופסיכולוגיים. אין נקודה מאפיינת אחת שעליה ניתן לשים דגש ולפתור.על כן, בדיוק כפי שלא ניתן למנוע אלימות חברתית לא ניתן לפתור את אלימות הספורט שהוא מעין ראי חברתי. אותו אחד שנוסע בפרעות בכביש יתפרע במגרש.
הבעיה בישראל היא ההתייחסות לתופעה. הנטייה להיכנס לפאניקה ולהקים ועדות חקירה. ישנו פתגם אנגלי ישן שאומר "השיטה הכי טובה להרוג רעיון היא להקים ועדה לדון בו". אצלנו רק דנים לא מפיקים לקחים, וגרוע מכך, לא מנסים לחנך. לחשוב שאצלנו הכי גרוע ולטעון כי זהו האופי הישראלי החם. החדשות הם שהאירופאים לא רק טובים יותר בכדורגל אלא גם אלימים יותר, הרבה יותר. באירופה הבינו שלא ניתן לחנך את האוהדים והחלו להילחם בתופעה בכל אמצעי אפשרי, החל מהרחקות של קבוצות מגביע אירופה ועד סגירת מגרשים ושינוי חוקי מדינה. ברוב המדינות אין שוטרים במגרשים בתוקף החוק ואוהדים בעייתיים מורחקים לכל החיים מהמגרשים. כל הפתרונות האלו הביאו לחיסול כמעט מוחלט של האלימות בתוך המגרש, אבל בחוץ, כפי שהוכח אחרי משחקה של הפועל בפאריס, מתחוללת מלחמת עולמות.
אין צורך לחנך בארץ את הקהל. זה התפקיד של ההורים בבית. תפקידה של המשטרה הוא לשמור על הסדר במגרש ומחוצה לו, לא לעצור ילדים שמקללים או לחלופין לשבור להם את העצמות. אף אחד לא אוהב שוטרים, בגלל זה הוציאו אותם מהמגרשים באירופה, ובכלל, יש הרגשה ששוטרי ישראל רגישים יתר על המידה. הפתרון הוא כוח משטרתי שכל ייעודו הבטחת אירועי ספורט, שיעבור הכשרה מיוחדת.אחרי הכל, בארץ לא מתמודדים עם כמות ועוצמה של אלימות כמו באירופה. אין אצלנו תופעות כמו בחו"ל. בהולנד נפגשים אוהדי אייאקס ופיינורד באמצע הדרך לפני כל משחק ביניהן כדי לפרק איש את רעהו, באופן יזום. אגב, בתור אחד שעמד ביציע עם אוהדי פיינורד רק אומר כי לידם אוהדי בי"תר הם כמו חבורה נחמדה בחוג לברידג' באחוזת ראשונים. ביוון שיחקו את גמר הגביע לפני שנתיים בעיירה נידחת בגובה האולימפוס כדי להימנע מפוגרומים. זינאדין זידאן וודאי ישמח לספר שאוהדי יובנטוס באים גם הביתה שהם עצבניים.

אצלנו, תודה לאל , אין תופעות כאלו מחרידות. יש אלימות ובמקום להטיף מוסר לאוהדים צריך פשוט להילחם באלימות בכל אמצעי שניתן, בגבולות שיותירו חשק להגיע למגרש ולמנוע פאניקה המונית לפיה כל משחק הוא קרב בשטח בנוי.
אחת המסקנות שהופקו באירופה מהאלימות האוהדים הייתה שהיא נובעת מיחס המזלזל של הרשויות אליהם שבא לידי ביטוי באופן הבולט ביותר באסון הייזל. גמר גביע אירופה בין יובנטוס לליברפול ב 1985, בו נהרגו 39 אוהדים כתוצאה מההתפרעויות שקדמו למשחק. מי שחושב שלעסקנים בארץ יש מונופול על הטמטום טועה. האוהדים נדחסו ביציעים לא ראויים. אוהדי ליברפול הבעייתיים עמדו ליד אלו של יובנטוס ללא הפרדה והם היו חדורי נקמה. שנה קודם, בגמר של 1984, הם ניצחו את רומא בפנדלים במשחק שנערך בבירה האיטלקית. בסיום רדפו אוהדי רומא אחרי הבריטים בפוגרום לילי ברחבי רומא. אוהדי ליברפול היו טיפשים מספיק כדי לא להבחין בין תושבי הערים, שהרי יובנטוס היא בכלל מטורינו. הם דחפו חזק את הגדר המפרידה ומהלחץ התמוטט יציע ואוהדי יובה נפלו אל מותם. במגרש לא היו אמבולנסים והמשטרה הבלגית לא הייתה ערוכה. ילזול בחיי אדם וחוסר ראיה מרחבית של עסקני אופ"א. ממשלת בלגיה התפטרה והוכנסו שינויים שנועדו לשפר את תנאי הצפייה והגישה. בארץ עדיין מזלזלים בצופים שנאלצים להגיע למגרשים כמו האורווה והקופסה. בד בבד עם המלחמה באלימות צריך גם לסגור הרבה מגרשים, הם יהרגו אותנו קודם.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של אסף כהן
פרצופה של המדינה
לראשונה בתולדותיה, מדינת ישראל זוכה לצמד מנהיגים שהולמים יותר מכל את מצבה
(אקטואליה)
להמשך הכתבה
 
רק בישראל
כמה עובדות, שאם קמתם בבוקר והן אינן נכונות,לא התעוררתם בישראל
(אקטואליה)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.20     דצמבר 2006
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור