דוגמה ומופת
על מנהיגות ודוגמא אישית
מאת: אביגדור בורכו (מערכת)
זידאן, בימים טובים יותר
דוגמה אישית לשחקני הכדורגל מתחילה ביו"ר דרך המנהל המקצועי ודרך המאמן. במידה ואחת מהחוליות הללו נשברת או טועה ההשפעה היא לכל המערכת.התנהגות האוהדים ביציע נובעת מהתנהגות השחקנים על כר הדשא, ואם שחקן אחד רוצה להלהיב את הקהל או להתסיס אותו , במיוחד אם הוא אחד הכוכבים, מספיקה תנועה אחת לגרום להתלהמות שתוביל לאלימות קשה ולקרב בין האוהדים.באנגליה ישנם חוליגנים, שלא באים לצפות במשחק אלה לפגוש את אוהדי היריבה, לקרב לפני המשחק. אוהדים אמיתיים ומסכנים שהגיעו לצפות בכדורגל נקלעים לשדה הקרב. שחקנים המתחזים בעת עבירה קלה, וקופצים כמו נדיה קומנצי האגדית עם "שני גלגלונים ובורג " משפיעים על החלטת השופט בהצגה שלהם , גורמים לקהל לצעוק ולקלל.

הדוגמה האישית המצוינת והרגועה שנותן אבי נימני לפני כל דרבי או משחק אלים יכולה להוות מודל לחיקוי לכל כוכב.שחקן זה מפייס במלותיו העדינות, אינו מתנשא ונותן כבוד רב ליריבה ולשחקניה. לא תשמע אותו לעולם מתנהג בחוסר כבוד או ביוהרה כלפי שחקני היריבה.התנהגותו גורמת לסיפוק רב לכל שוחר ספורט ואוהד כדורגל.לעומתו יוסי אבוקסיס, שחקן מצוין אך מאוד פרובוקטיבי, ובשלהי הקרירה אף יותר מתמיד, מתנהג כפרחח במגרש.הוא מכשיל שחקנים בברוטאליות, בעבירות שאם לא היו על מגרש הכדורגל היה נעצר ונשפט למאסר בפועל.יוסי אבוקסיס מתגרה בקהל, ותמיד נמצא בלב הסערה מבחינת התנהגות על כר הדשא, ואף מחוצה לו .יוסי לא טרח להתנצל על הכניסות המכוערות בדרבי, הוא לא גינה את זורקי רימוני ההלם כי הם היו אוהדי הפועל ובכל הזדמנות שניתנת לו הוא מתגרה בשחקני היריבה ובקהל שלה.הוא שוכח שרק אתמול, שלשום היה שחקן פעיל בקבוצה היריבה והוא שוכח שבהיותו כוכב וקפטן הקבוצה הוא אמור להוות דוגמא אישית עבור עשרות אלפי הילדים מבתי הספר לכדורגל של הפועל ת"א. בהתנהגותו המכוערת הוא מבזה את מעמדו ככוכב ובוודאי כנותן דוגמא אישית .
ישנם עוד שחקנים בליגת העל אשר נעים לשמוע אותם גם בהפסדים.שחקנים אלו יודעים לפרגן לשחקני היריבה ויודעים לדבר על ירידה בכושר שלהם ושל קבוצתם ומצביעים על נקודות התורפה.

אינני מקבל את התנהגות חלק מהמאמנים בליגת העל שמסרבים להתראיין במיוחד לאחר הפסדים. סירובם להתראיין הוא עלבון למקצוע ולאוהדים שמצפים שהמאמן ייקח אחריות, ייתן הסברים ובכך ימנע תסיסה בקרב האוהדים. אין קבוצה בלי אוהדים, ההתעלמות של חלק מהמאמנים מאוהדי הקבוצה יכולה לקבוע את עתידם בקבוצה. במיוחד התנהגות מתנשאת של מאמנים כלפי הקהל כפי שקרה לאלי גוטמן בבית"ר ירושלים שלמרות המיקום הראשון בטבלה, אלי גוטמן היה שנוא הקהל וכך קורה היום בנתניה, ללא המקום הראשון .כיצד מצפה אלי גוטמן לתמיכת הקהל, כשהוא נשאל אתמול על הסגנון ההגנתי במשחק של קבוצתו מול מכבי ת"א, והתשובה שלו הייתה אני "חושב ששיחקנו נסוג". מאמן שאין לו דרך ושיטה, שמתעלם משחקני הבית או "זורק" אותם ומביא לגיון זרים, מנתק את הסמלים מהאגודה. כל זה מתסיס את הקהל וקל להסיט אותו נגדו, ומשם לפיטוריו הדרך קצרה, לא משנה אם זאת נתניה או בית"ר ירושלים. לעומתו יוסי מזרחי המאמן את בית"ר ירושלים, סמל בעצמו, אינו שוכח מאין הוא הגיע, ולאן הוא הולך. עם כל הרכש המסיבי של בית"ר הוא דואג לשלב את ברק יצחקי, ברוכייאן ושאר הכוכבים העולים של בית"ר.בהתנהגותו ובהתנהלותו הוא מחזיר לקהל את הכבוד שהוא מקבל מהם.


במידה ושחקני וכוכבי הקבוצות לא היו מתנהגים כידוענים, דוגמנים שלוקחים חסויות על בארים, אירועים ומסעדות. לו לא היו משוטטים עד ארבע לפנות בוקר, לו היו מתנהגים בספורטיביות לא הייתה מושטת כלפיהם אצבע מאשימה, כפי שקרה עם שטראובר בנתניה. זאת הפעם הראשונה שאני מצדיק את אלי גוטמן. אך עם זאת יש לי משפט חשוב לומר לו "נאה דורש, נאה מקיים".גוטמן אינו זז צעד אחד ללא יחצנות ועיתונות, וכשניתנת לו ההזדמנות הוא עונה ומגיב כנער בקבוצת תחתית מליגת המשנה של הנוער ולא כמאמן .


אתמול צפיתי בסיכום עולמי מעבר לכל אסון, מלחמה תמונה או כתבה תפסה את עיני בסיכום עולמי התמונה המזעזעת של זינדין זידן נוגח בשחקן היריבה בגמר המונדיאל לעיני מאות מיליוני צופים ובוודאי לעיני עשרות מיליונים מצרפת. בסיכום טרחו גם להביא מקבץ תגובות מבזה של אליל צרפת על תיקולים בו והתגובות הברוטאליות שלו כלפי אותם מתקלים או נתקלים בו. בצרפת אף הוציאו שיר "לכבוד" אירוע המונדיאל ואף משחק מחשב אלים ולא חינוכי. בנגיחה אחת הוכתר זינאדין זידאן כוכב צרפת ומונדיאל 1998, כשחקן אלים. כך יזכרו אותו, לפחות, מחוץ לצרפת .באופן אישי הערצתי את זינאדין זידאן למרות שהדחקתי את התנהגותו האלימה במקרים רבים, אך המקרה האחרון במונדיאל היה הסוף עבורי. כמה חבל שכך ייזכר וגם הוא יודע זאת, לכן הוא מנסה לשפר את התדמית במסע דילוגים והסברה נגד האלימות לא לפני שתירץ את המעשה בהתגרות וקללות מצד השחקן האיטלקי.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של אביגדור בורכו
תחילת סופה של מפלגת העבודה
האם נולד לנו לוזר חדש?
(אקטואליה)
להמשך הכתבה
 
שבויים בשעת לילה מאוחרת בקיבוץ
בקיבוץ בית השיטה עובדים על דרכים מקוריות ללכידת גנבים. חבל רק שהם לא מתחשבים באורחים ובדיירים החפים מפשע
(חברה)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.50     דצמבר 2006
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור