כולנו פולנים בתוך תוכינו
לאחרונה צצות ונובטות כפטריות אחרי הגשם כתבות ירחוני כלכלה המבקשות להסביר להדיוט הישראלי מדוע לרכוש דירה זו טעות פטאלית הגובלת בעזות מצח כלכלית
מאת: טוני גולדנברג (מערכת)
צילום: ירמי אריאלי
לאחרונה צצות ונובטות כפטריות אחרי הגשם כתבות ירחוני כלכלה המבקשות להסביר להדיוט הישראלי מדוע לרכוש דירה זו טעות פטאלית הגובלת בעזות מצח כלכלית המדרדרת את כולנו אל פי התהום הצרכנית ומציעות חלופה בדמות השקעה " סולידית " במניות משתנות במטרה להשגת תשואה רבה יותר ושקט כלכלי שיישמר גם בעתיד...
אם שכירות היא כדאית בכל-כך הרבה מקרים, איך זה של-75% ממשקי הבית בישראל יש דירה בבעלותם?

בראש ובראשונה זה נובע מההרגשה ששכר הדירה הוא זריקת כסף, בעוד שבמשכנתא אתה משלם לעצמך, ובסוף (למרות שהסוף רחוק) אתה נשאר עם נכס בבעלותך - כלומר, יש פה מרכיב של השקעה. בנוסף, זוגות צעירים שעומדים לקנות דירה מקבלים לעתים קרובות עזרה מההורים, שמקלה את התשלום שמוטל עליהם. הורים אלו סביר להניח שלא יבזבזו את הכסף על סיוע בתשלום שכירות, שנחשב כאמור לזריקת כסף.
גם עשיית ילדים איננה כלכלית כלל וכלל כי אם גחמה רגשית\נפשית בלבד. ההוצאות על כל ילד מידי חודש לאלו הרווקים או הנשואים בשלב שלפני, עומדות על 2500 ש"ח בשלבים הראשונים וגם בהמשך אינן יורדות משמעותית אם לוקחים בחשבון "חינוך חינם" (?), חוגים, מזון, דלק להסעות, לבוש, ערוצי טלביזיה, מחשב, ריהוט, דמי כיס, מתנות יום הולדת, מימון לימודים ובהמשך גם מימון שכירות / דירה / חתונה / רכב, אבל זה לא עוצר אף ישראלי\ת שאני מכיר מללכת על על אבהות / אימהות (עם זאת, להגזים עם כמויות בלתי מתוכננות בהתאם ליכולת הפיננסית רק יכול לפגוע בכם ובהם באופן ישיר).

יציבות ומחויבות הם בהחלט מושגים ערטילאים שלא מעט מאיתנו מפחדים מהם (מקום עבודה קבוע שלא נוכל להתקדם בו ולבזבז את שנותינו היקרות, נישואין עם אדם אחד לעד ללא יכולת לברור אופציות נוספות " הנקרות בדרכינו מידי יום ", ציוד יקר שנשקיע בו את מיטב כספנו אך הוא יאכזב בחוסר התאמה ומענה על דרישותינו וכו'..עם זאת, בטוחני כי מרביתנו מעדיפים לסגל אורח חיים מוכר ומסודר, מקום לקנות בו את צורכינו, תחנת דלק קבועה שלא תמהל לנו את הדלק ונוזל המגבים, מוסכניק שלא יפתיע בסוף הטיפול, רופא מקצועי שירשום כמות ימי העדרות גדולה מהרגיל, חניה זמינה ועדיף מקורה, פרק קבוע של " השיר שלנו ", התקליט הבא של U2, הזחילה של התינוקת שלי לכיווני בכל פעם שאני בא הביתה וכו'...את כל כל אלה אנחנו מעדיפים על הפסקת חשמל ארעית, על פקק בלתי מתוכנן דווקא ביום שאנו מאחרים לעבודה, תקר בגלגל, שפעת פתאומית שתוקפת בחו"ל, סלולרי עם סוללה שהתרוקנה, סגירה ופתיחה של חשבונות בעירייה / חברת החשמל / מים / גז, כיוון של המוביל עם המכונת כביסה והמקרר במדרגות, קניות באיקאה בכל מעבר לדירה חדשה, חיפוש מכולת זולה קרובה, התוודעות לשכנים החדשים והמעצבנים, צביעה מחדש של קירות הדירה, תזמון מחודש של הפקקים מהרחוב (ואלה הכי שקטים הם הכי בלתי צפויים) ודיווחי תיקונים מעצבנים לבעלים שאף פעם לא ממש ששים להוציא את הלירה מכיסם. על כל אלה אני מעדיף לוותר, לפזר את הילדה בכל בוקר למעון הקרוב והמוכר, להיכנס לפקק האהוב והמתוזמן לכדי דקות,לפגוש את הזוג מבוגרים הנחמד מעליי ולומר תודה שעדיין אין להם נכדים...,לתדלק בכל יום שישי מטר מהבית ולהסתחבק עם הערבי שמחלק עיתונים ושומר לי גליון גם אם לא התעוררתי מוקדם,לדעת שגם החודש אקבל את גליונות המגזינים שלי לכתובת הקבועה בלי שאברר מה המיקוד החדש ואאריך בפעם השמינית את שירות "עקוב אחריי" דואר ישראל (שמעלים תמיד על פני חיוך כאילו יש בהם משהו חדש אבל אני לא מספיק לקרוא אותם עד סופם), הידיעה שיש לאשתי נסיעה של 5 דקות והיא נוחתת במקום העבודה ו5 דקות נסיעה לאחר משמרת לילה מפרכת ישר למיטה החמה, והבת שלי לא תצטרך לחפש את עצמה כמה ימים (יחד עם הכלבה...) בניסיון להתרגל ל" מבנה הקופסא" החדש ואיפה המקלחת שהיא אוהבת להתפרץ אליה ופינת הצעצועים (הסלון). תאמינו לי , זה שווה הרבה שקלים שידירו שינה מעיני, וזמן אינטרנט יקר בו תרתי אחר המניה ונפלאות דרכה.

אגב, השקעה מדהימה יכולה להיות גם דירה, שרכשנו לאחר חיפוש סביר ולאחר שכבר "צויידה" במיטב תצורות שיש קיסר ומטבח רגבה ושאר ירקות או דירה שיש בה מן השיפוץ אך מחירה יכול להרקיע פלאים במידה והאיזור מבוקש או שיש מידע כזה (למשל דירות 3 חדרים בהוד השרון ללא מעלית ובמרכז שפרוייקט שיקום ללא תשלום מצד יוזמה משותפת של העיריה וקבלן פרטי שמבקש לבנות עוד כמה קומות על בניינים אלו ובתמורה להוסיף להם חדרים,מעליות וחניות מקורות. דירות כאלו יקבלו בוודאות עוד שלושים עד ארבעים אחוז תוספת לערכם המקורי באופן מיידי ותוך זמן קצר של שנה עד שנתיים מרגע אישור הפרוייקט. כך שגם הרווחתם נדל"ן קבוע במחיר טוב וגם קיבלתם כיסוי מידי של חלק ניכר מהמשכנתא בטרם עת.

ועוד דבר...כולנו פולנים באיזשהו מקום וכנראה שנעשה גם בחלק מהזמן את אותם שטויות שעשו הורינו...בזכות שטויות כאלה יש לי היום בטחון שתמיד יהיה לי לאן לחזור גם כשייגמרו החסכונות והבנק יסגור את הדלת ומכתב הפיטורין יגיע...בטחון קיומי מובטח שאף מקום עבודה, ברוקר או נציג שירות לקוחות יכולים להבטיח לי. בזכות "הטעיות שלהם" יש להם עדיין היום דירה שערכה נשמר או אפילו הוכפל בחלק מהמקרים, בזכות השטח שחלק מהורינו / סבינו קנו נוכל לבנות בתים חלומיים לתפארת ללא חשש ותמיד יש גם את האפשרות שהם יבחרו להחליף את מקום מגורם בדירה קטנה יותר המותאמת לצורכיהם החדשים, מתוך ידיעה כי יכולת זו יכולה לסייע כלכלית גם לילדיהם באופן מיידי וללא ריביות מפתיעות.

המוטו שלי בחיים בנושא זה הוא "שלא הכל כלכלי ולא כל דבר ניתן לכימות..." אנחנו חברה צרכנית, מערבית ובזבזנית...כסף שלא יצא מכיסנו לא יעזור לנו כשנריח את הוורדים. כולנו חולמים על הגדר הלבנה, הבית דו המפלסי, הפלזמה בסלון, המיני מרכזי המצנן את חודשי השרב האימתניים, והחדר המצוייד במיטב הריהוט העכשוי והמעוצב למשעי לכל אחד מילדינו...ברור לי שעוד כמה שורות בניירת הבנק החודשית לא תתן לי אותם. את המשחקים בבורסה ובשוק ההון אני אשאיר לאלו שזהו מקצועם או תיאבונם המנטלי. אני בוחר במוחשיות ובמידיות. בסיפוק הרגשי והחומרי. לדעת שכל חודש אני אומנם קורע ת'ישבן בנסיעות וברביצה מול מסך מרצד אבל גם זוכה למשש 4 קירות שמגנים עליי ועל משפחתי מפני הזר והמנוכר, שאני יכול לעשות בהם כברצוני מבלי לחשוש שמחר בבוקר הבעלים יחליט שבא לו לעלות לי את השכירות בעוד 50 - 100 $ כי ה$ נמוך מעבר לציפייותיו ואני לא צריך שוב לחדש שוב חתימה בחיוך מלאכותי כי עברה עוד שנה של מימון הבית החדש הוא בונה בכפר התורן...
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בעירוני

כיצד נפסיק את עושק הורי ילדי הגן?
בגן חובה אמורים התשלומים המוגזמים להפסיק, האמנם?
(dina4004)
להמשך הכתבה
 
לא רוצים לשתות מי תהום בטעם פנטיום?
מחזרו פסולת אלקטרונית
(מרסל הדר - דוברת מועצת גן יבנה)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של טוני גולדנברג
אצבע מכוונת
השתלשלות ארועים אקראית או מגמה מכוונת של התקשורת?
(אקטואליה)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 3.18     פברואר 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור