תגלית מופלאה
כתבנו עדי אשכנזי, ממליץ לכם בחום על טרילוגיית "חומריו האפלים"
מאת: עדי אשכנזי (מערכת)
לסדרת הספרים המופלאה התוודעתי במקרה, קריאת ידיעה על הפקת הסרט המבוסס על הספר הראשון בסדרה "המצפן הזהוב".
לאחר שהתעוררה סקרנותי, ניגשתי לקריאת הספר הראשון בסדרה שאותו הנחתי מידי רק כדי לקחת את הספר השני בסדרה "הסכין המעודן" ולאחר מכן הסיפור חזר על עצמו עם הספר השלישי "משקפת הענבר".
הסיפור מגולל את קורותיה של ילדה בשם ליירה אשר חיה בעולם מקביל לשלנו. עולם הדומה לכאורה לעולמנו בשינוי מהותי אחד, לכל אדם בעולם הזה יש דמון, חיה אשר מתקשרת עם האדם ומלווה אותו לכל אורך חייו. חיה זו מקבילה לנשמת האדם בעולם שלנו. ליירה והדמון שלה פנטלימון נקלעים למלחמה עתיקת יומין. המלחמה בין הדת למדע, בין המלאכים הרעים לבין הכוח העליון ובין התבונה לכנסיה, מלחמה אשר מתרחשת בכמה עולמות. ובתוך כל זה ליירה גם לומדת להכיר את עצמה ואת הכוח הטמון בה.
אל תיבהלו זה לא בנוי כספר מחאה, למרות שהוא כזה ברובו. הספר הוא ספר פנטזיה מלא הרפתקאות ומלא במקומות ובעולמות שונים, בחפצים קסומים כגון מכשיר המסוגל לענות על כל שאלה וסכין ש...(טוב את זה תגלו לבד) וביצורים מופלאים כמכשפות, דובים משוריינים ועוד יצורים שרק לגלות אותם ולהבין את המשמעות שלהם בסיפור הכולל מהווה את אחת ההנאות הגדולות של הקורא בספרים.
הסופר פיליפ פולמן, המודה שהוא הושפע מכל ספר שהוא קרא, טווה כאן סיפור המשלב בין מיתולוגיה אירופאית קלאסית לסיפור הרפתקאות מודרני המושפע מחוקי הפיזיקה המדעיים לבין כל סממני המיתולוגיה הנוצרית על כל מרכיביה. מלאכים ומפלצות נלחמות מול מכשפות ויצורים דמויי פיות. קשה למצוא נקודות רעות בספרים האלה, אפשר אולי להאשים אותו שהוא מאוד דיכוטומי ובאמת עושה הבדלה מוחלטת בין טוב לרע. הביקורת עליו הושמעה די בבירור והסופר טען שהוא מצטער על שלא כלל בסיפור נזיר טוב לב או כומר נחמד. לפחות לי זה לא הפריע אך אני מתאר לעצמי שלאנשים מאמינים יהיה קשה ואפילו מעצבן לקרוא את הספר בדיוק כפי שלי היה קשה ומעצבן לקרוא שוב את ספרי נארניה.
אני די שיפוטי בכל הקשור בספרי פנטזיה כיוון שלדעתי הז'אנר הזה מוצף בהרבה סיפורים חיוורים ובהרבה סיפורים אשר לא ראויים אפילו לקריאה יחידה ובגלל זה קצת הייתי סקפטי לגבי טרילוגיית "חומריו האפלים" אך חששותיי התבדו ואני יכול להגיד בלב שלם שהטרילוגיה הזאת ראויה לתפוס מקום של כבוד לצד ספרי פנטזיה קלאסיים.
אני מאחל לכם קריאה נעימה ואני יכול רק לקנא בכם על כך שאתם עתידים לגלות את ההנאה שמצויה בקריאה הראשונית של הטרילוגיה הזאת.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בביקורת

חג החרות שלנו
פסח תש"ע
(אתי בורשטין)
להמשך הכתבה
 
קצר רואי/ דוד בר-אור
לאורך הספר ניכר המתח בין אהבה לבין משיכה מינית, הניגוד בין הדון ז'ואן לבין הצעיר הביישן.
(ronit2003)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של עדי אשכנזי
עשרת הדיסקים הישראליים הכי טובים בכל הזמנים...
זה כנראה פרויקט שנועד מראש להיכשל, אז תחסכו את המיילים הזועמים - ניסיון נואש להגדיר את עשרת הדיסקים הכי טובים שייצרו אי פעם בארץ
(עשרת ה...)
להמשך הכתבה
 
עשר תכניות הטלוויזיה הכי טובות
הטלוויזיה היא אולי החבר הכי טוב של האדם המודרני, אבל גם לחבר טוב יש תכונות שאנחנו אוהבים יותר וכאלה שקצת פחות
(עשרת ה...)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.00     מרץ 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור