הו שאנז אליזה
על מצוקת הדיור בת"א הודות לצרפתים עם כסף מיותר
מאת: רן בנימין (מערכת)
צילום: ערן בורוכוב
הכל התחיל בעצם שבעל הבית שלי התקשר אלי ואמר לי שיש לי חודשיים לפנות את הדירה כי היא נמכרה, הכל טוב ויפה אבל הבעיה היא שהדירה, קרי הבית שלי, נמכרה לזוג צרפתים שאפילו לא היה בדירה ולא גרים בארץ.
בהתחלה חשבתי שזה רק מקרה חד פעמי ששמור לאנשים עם מזל נאחס (אני), אבל מהר מאוד הבנתי שהמקרה שלי הוא לא נחלתי האישית בלבד וגיליתי שזו בעיה שמפריעה גם לרבים מתושבי מרכז ת"א.

בזמן האחרון החלה תופעה שיהודים תושבי חוץ (מצרפת בעיקר), קונים דירות במרכז ת"א ומעלים את מחיריהן לשחקים או שמשפצים אותן ומשתמשים בהן כבית קיץ פעם בשנתיים.
לי אישית מפריעה העובדה שאת ארבע מאות אלף הדולר "המיותרים" שיש להם הם מוציאים דווקא פה ובעצם מחלישים עוד יותר את האוכלוסייה הצעירה במרכז ת"א המורכבת בעיקרה מסטודנטים שגם ככה קשה להם למצוא פה דירות.

ברצוני להציף את הבעיה כבעיה חברתית בכדי שאולי תהיה חקיקה בנוגע להשקעה זרה מחו"ל בנדל"ן שתעלה את הרף למיליון דולר ואפילו יותר, ככה המשקיעים הזרים (יהודים שחיים עם שלט רחוק), יאלצו להשקיע יותר כסף וגם הם ישקיעו במקומות ובבניינים שלא נמצאים באיזור זה של ת"א, מכיוון שגם ככה מצוקת הדיור פה היא בלתי אפשרית.
הטענה העיקרית מבחינתי היא העובדה שנותנים לתושבי חוץ בקלות יתרה להשפיע פה על מחירי הנדל"ן ואילו אני וחבריי, אנשים שנתנו את עצמם למדינה, בחרו לחיות פה, לשלם מיסים, ללמוד באוניברסיטה ולעשות מילואים, לא יכולים לחיות במחיר סביר.

האם זו הדרך לעודד צעירים להישאר במדינה בימים של הגירה שלילית? לי זה ממש לא נראה ככה, הרי בכל אופן הצרפתים ימשיכו לחיות להם בשלווה בריביירה שלהם כשמדי פעם שמתחשק להם לבוא הם יגיעו לסיבוב שיזוף אחת לכמה שנים על חוף שרתון.
אולי אין לי ידע מספיק בכלכלה או בנדל"ן, אבל תחושת הבטן שלי אומרת לי שיש פה עיוות מוגזם של הקפיטליזם וניצולו לרעה כנגד האזרח הישראלי.
אם רק הייתי יכול, הייתי קונה את מגדל אייפל או את השאנז אליזה, בונה מרפסת שמש קטנה ויושב לי עם גרעינים שחורים וגולדסטאר אל מול שקיעה פריזאית, אבל במקום זה אני נאלץ לחפש דירות במרכז ת"א בסכומים מטורפים עם בעלי בית צרפתים.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בעירוני

כיצד נפסיק את עושק הורי ילדי הגן?
בגן חובה אמורים התשלומים המוגזמים להפסיק, האמנם?
(dina4004)
להמשך הכתבה
 
לא רוצים לשתות מי תהום בטעם פנטיום?
מחזרו פסולת אלקטרונית
(מרסל הדר - דוברת מועצת גן יבנה)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של רן בנימין
השדונית הירוקה שלי
יום לא רגיל בנחלת בנימין
(יחסים)
להמשך הכתבה
 
שלוש שניות של נצח
סיפור על אהבה
(יחסים)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.21     מאי 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור