Peter Ebdon ראיון עם פיטר אבדון
"אני סבור שסנוקר הוא ענף ספורט, עם הלחץ הגבוה ביותר על השחקן"
מאת: עמוס בורנשטיין
אליפות ישראל צילום: איגוד הביליארד הישראלי
במשך עונת הסנוקר, פיטר אבדון, Peter Ebdon , אחד מהשחקנים המובילים בעולם, לאחר שהכדור האחרון מוטבע לכיס, חוזר לדובאי לשהות בחברת ילדיו. עבור אלוף עולם סנוקר בעבר ואלוף UK הנוכחי, רשימה ארוכה של הישגים זו רק התחלה.
עם כל ניצחון, הוא מרים את גובה הרף לעצמו מעט יותר גבוה, ומציב לעצמו מטרות מתקדמות, אשר עם יכולות ומעט מזל יביאו אותו להצלחות. כמו כל ספורטאי, יש מטרה אחת, להיות מספר אחד.
אבדון, מלא תשוקה ומוקסם על ידי חיפוש מתמיד של הישגים אישיים ושיפור יכולות. מדורג מספר שש בעולם הסנוקר, אבדון מאמין שלכל אחד יש לפחות תחום אחד שבו אפשר להצטיין, כל שנותר, לגלות מהו התחום.
אבדון גדל בלונדון והתחיל לשחק סנוקר בגיל ארבע עשרה, שמונה עשרה חדשים לאחר מכן, בניגוד לאי שביעות רצון הוריו, החליט אבדון להיות מקצוען. זו הייתה החלטה שהניבה תוצאות חיוביות, אך כאבא לארבעה ילדים כיום, הוא מבין את דאגת הוריו לעתידו.
לפני שנתיים החליט אבדון לעבור עם משפחתו לדובאי ולשינוי בסגנון חיים. השינוי הוא חיובי, טוען אבדון. מחוץ לעונת הסנוקר, הוא נהנה משהות איכותית עם משפחתו, כאשר הוא משמש נהג, לילדיו.
"פילוסופיית החיים שלי, יושר צריך להיות ערך מספר אחד, ומשפחה צריכה להיות בעדיפות מספר אחד." אומר אבדון ומוסיף, " אני חי את חיי לפי ערכים אלו."
אני סבור שסנוקר הוא ענף ספורט, עם הלחץ הגבוה ביותר על השחקן. יש זמן רב לחשוב במשך המשחק, ולכן מוביל ללחץ מנטאלי כמו במשחקים אחרים, ובייחוד כמו בגולף. באופן טכני, גולף וסנוקר מאוד דומים, הסווינג, זמן המחשבה, הפסיכולוגיה וחזות המשחק. שחקני גולף יהיו שחקני סנוקר טובים, וגם ההיפך. הקושי בסנוקר, בהשוואה לענפי ספורט אחרים, כאשר היריב נמצא ליד השולחן, אתה יושב במקומך, ללא אפשרות להשפיע על המשחק.
אימנתי את עצמי לשלוט ברגשות, במחשבות, ולהישאר חיובי בכל המצבים האלה. בשנת 2002, ניצחתי את סטפן הנדרי, שבע פעמים אלוף עולם, בתוצאה 18-17 , כדי להיות אלוף עולם בפעם הראשונה. סטפן הנדרי ניצח אותי בגמר בשנת 1996, בתוצאה 18-12, אבל הרגשתי בתוך ליבי שאנצח אותו בגמר 2002. התמודדנו בינינו שוב בגמר אליפות UK, בשנת 2006. ניצחתי 10-6, הייתה תחושה של איחוד מחדש של שחקנים ותיקים.
נהניתי מאוד משירו של אלטון גון, " אנחנו מקבלים מה שאנחנו מוסרים "We all get what we deliver או כאשר ארל נייטינגל אמר, "אדם נעשה מה שהוא ביקש להיות".
עונת הסנוקר נמשכת מחודש ספטמבר עד חודש מאי, זה מקצוע מוזר בשל החופשה של שלושה חודשים במשך הקיץ. זה נשמע נחמד, אך לאחר זמן קצר ללא אימון והכנות לתחרויות, אני מתחיל להחטיא. הצד הטוב, זה נהדר להיות בדובאי ולבלות זמן איכות עם משפחתי.
"בחודש ספטמבר נמנה שנתיים לשהותנו בדובאי. זה מקום פנטסטי לגור, איכות החיים נהדרת. נהגנו לבלות חופשות בדובאי במשך עשר שנים, לפני שהחלטנו לעבור לגור. אנחנו שוהים בשרתון שבחוף ג'ומריה. לפני שלוש שנים זה היה הבניין האחרון לאורך החוף, אזור רגוע ושקט, ללא מבנה קרוב. כיום יש מאה מגדלים באזור. ההרגשה כמו במנהטן. הגעתי לכאן עם אשתי דבורה, וארבעת ילדינו. קלריסה בת 14, טריסטן בן 10, איתן בן 9 , ורובי מאי בת 7. הגענו לכאן בעיקר לשינוי בסגנון חיים. יש בתי ספר טובים בשביל הילדים. אני מאמין שדובאי מרתקת, בטוחה ומקום שקט לגידול ילדים".
"כרגע אני מרגיש כנהג של ילדי במשרה מלאה, עם נסיעות לבית הספר ולכל הפעילויות שלהן. זה נהדר לראות אותם מאושרים ונהנים. קיץ עכשיו, וזה זמן משפחה, אך כאשר אני חוזר ל UK לשם הכנות לתחרויות, אני מאה אחוז מחוייב וממוקד באופן מוחלט. אני אגיע ל UK להכנות לתחרויות באוגוסט. אתבסס באקדמיה העולמית לסנוקר".
מתקן האקדמיה נפתח בשנת 2006, ברמה עולמית הממוקם בשפילד, ומהווה בסיס אימונים לשחקנים חובבים ולשחקנים מקצוענים. זה מתקן 'סטייט אוף דה ארט', בין כל מתקני הספורט באנגליה. יש שמונה שולחנות שנותנים הרגשה של תחרות במשך כל יום. סטודנטים באקדמיה יכולים להתאמן מול שחקנים מקצוענים מובילים, ולשפר את הידע והמיומנות שלהם.
"נולדתי וגרתי עד גיל שמונה עשרה בסלינקטון לונדון. נהגתי לצפות בטלוויזיה בסנוקר. כאשר הייתי בין שמונה, צפיתי בטרי גריפיט מנצח את אליפות העולם לשנת 1979. הייתי מוקסם מהמשחק הזה. התחלתי לשחק סנוקר בגיל ארבע עשרה. זה גיל מאוחר להתחיל בדרך כלל. הייתי בר מזל להצטרף למועדון הסנוקר קינג קרוס, בשנה שהתחיל לצרף שחקנים מתחת לגיל שמונה עשרה".
מועדוני סנוקר לא נהגו לארח חברים צעירים. המועדונים נראו כמקום אפל, אפוף עשן סיגריות, אשר היו מחוץ לתחום לנערים. מועדון קינג קרוס היה מהמועדונים הראשונים אשר קיבל חברים ג'וניורים.
"התחלתי להתחרות בסנוקר בטורנירי הנדיקפ של יום ראשון בבוקר. בגיל חמש עשרה החלטתי להתחיל להתאמן בסנוקר 'פול טיים', בידיעה שאני שואף להיות שחקן מקצועני. חשתי שבית ספר לא ממש בשבילי. הייתי תלמיד טוב, למדתי לטינית וספרות יוון עתיקה, אך החלטתי לא לסיים את הבחינות. רציתי ניתוק מוחלט מלימודים והתרכזות מלאה בסנוקר. במבט לאחור, זה היה הימור משוגע, אך הייתי נחוש באופן מוחלט להיות שחקן על. ההתמדה והנחישות להצלחה הביאו אותי למקום טוב".
"כיום כהורה, לא הייתי בנוח אם אחד מהילדים שלי יבחר במה שאני עשיתי. אני מבין היום לאיזה מצב הבאתי את ההורים שלי, ולמה התנגדו. באותו זמן ידעתי מה אני רוצה, הייתי ממוקד להצליח בתחום שבחרתי. ייצגתי את אנגליה בגיל שבע עשרה ברמת ג'וניורים, ובגיל תשע עשרה ברמת סניורים. בשנת 1990, זכיתי בתחרות עולמית עד גיל 21 , בריסביין, אוסטרליה. שנה לאחר מכן נהייתי מקצוען. הייתה לי שנה ראשונה כמקצוען מאוד מוצלחת. זכיתי בהרבה התמודדויות במוקדמות, בערך 60, והגעתי לרבע גמר אליפות העולם, בשנה הראשונה כמקצוען. הגרלתי לשחק מול סטיב דייויס, שש פעמים אלוף עולם, שיחקתי די טוב וניצחתי אותו 10-4, הפסדתי לטרי גריפיטס ברבע גמר. סיימתי את העונה הראשונה במקום 47 בעולם.
בסוף העונה השלישית כמקצוען, דורגתי בעשירייה הראשונה. היום אני מדורג במקום 6 בעולם. הייתי מדורג פעמיים כמספר 3 בעולם, בשנת 1996 וכעת היעד העיקרי, להיות מספר 1 בעולם, וגם לזכות פעם נוספת באליפות העולם".
"לקח לי 17 שנים לזכות באליפות העולם, מאז שהתחלתי לשחק סנוקר. לאחר האופוריה של הזכייה, שנמשכה כארבע ימים. חשבתי, "מה עכשיו?" אני צריך יעדים חדשים, מטרות חדשות".
אחד החוויות הגדולות של שחקן סנוקר, זה לשחק בקרוסיביל, Crucible Theatre , שפילד. צורת הישיבה באולם נהדרת, הצופים קרובים מאוד. למעשה אתה יכול להושיט יד ולגעת באנשים היושבים בשורה הראשונה.זו אכסניה קסומה לאליפות העולם. "כל פעם שאני משחק שם אני חש בלחץ יחיד במינו ותחושה של אירוע. אני אוהב את זה. זה המקום המועדף עלי לשחק".
"אני מודע לפסיכולוגיה ולהתפתחות אישית. זה עזר לי בעבר וממשיך לעזור לי כעת. הייתי מעודד את כולם לקחת את הזמן, ולעשות את מה שאוהבים לעשות יותר מאשר כל דבר אחר, להתמיד בלב ובנשמה לתוך זה, ולהיות הטובים ביותר במה שעושים. עכשיו לאחר שביליתי עם משפחתי, אני יכול לחזור ל UK לחמישה שבועות, מרגיש חדש מנטאלית ומאה אחוז נחוש לסנוקר. זה קשה להיות רחוק מהמשפחה, אך זה עדיף מהפן המקצועי. היו לי שתי עונות טובות מאז שעברתי לדובאי. אני מקשיב כל בוקר למטיף האמריקאי זיג זיגלר, כדי להתחיל את היום באופן חיובי. כאשר אתה מתחיל את היום חיובי, המוח משחרר דופמין, הגורם הטבעי ל 'הרגשה טובה'.נשימות עמוקות, יוגה, תרגילים, מובילים לשחרור סרוטונין, החומר הכימי 'המאושר', אשר משתחרר מהמוח. סרוטונין משתחרר גם כאשר עושים דברים טובים לאנשים אחרים".
"כשהתחלתי לשחק הייתי בר מזל להיות בחברת אנשים, שהיו בין 16 המקצוענים הטובים ביותר, וטובי השחקנים החובבנים, אשר היו בקינג קרוס סנוקר קלאב. היה לי ספונסר מצוין כבר מההתחלה, ניק מלנרקיטיס, שעזר לי כחובבן. הוא שילם עבור כל הנסיעות, ועל כל ההוצאות האחרות. כאשר זכיתי בטורנירים, ניק קיבל את חלקו מהזכייה. היו זכיות של 30 אלף פאונד בטורנירים. זה היה הרבה כסף לפני עשרים שנים. הזכיות לא היו רעות לנער בן שש עשרה, אני חייב לניק הרבה. אם לא הוא, אני לא נמצא היכן שאני היום".
סנוקר בהשוואה לפול, הוא משחק הרבה יותר קשה, סנוקר יותר טקטי, נדרשת רמת מיומנות גבוהה יותר, סטיב דייויס, שש פעמים אלוף עולם, תיאר פעם את הסנוקר, "משחק שח עם כדורים".
"משחק עם ברייק מקסימאלי של 147 נקודות בוצע ארבע פעמים באליפות העולם. אני הצלחתי לסיים ברייק של 147, פעמיים. פעם אחת באליפות UK ופעם שנייה באליפות סטרחאן. אך ללא צילום טלוויזיה".
במסגרת תפקידי כנציג בארגון הסנוקר העולמי, היו לי פגישות עם אנשים מובילים בדובאי, במשך השנתיים האחרונות. במטרה להביא שחקני סנוקר מקצוענים לדובאי. אני משוכנע שיערך טורניר מקצועי מדורג במזרח התיכון בשנה הקרובה. כדי לממן אירוע מקצועני מדורג, נדרש תקציב של 500,000 פאונד, ספונסרים מקבלים פרסום רב, בשל הכיסוי הטלוויזיוני. סנוקר פופולארי מאוד בדובאי.
בעבר הייתי נוהג להתאמן בדובאי סנוקר קלאב אשר בקראמה, אך הוא נסגר לשיפוצים. מה שנדרש כאן זה מתקן ברמה עולמית. בטווח הרחוק, אני מקווה שחברה מובילה כאן, תהיה הספונסר של אליפות העולם, ותדאג שתיערך בדובאי.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 5.00     אוגוסט 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור