היסטוריה של הביליארד - פול
התפתחות ספורט הביליארד בארצות הברית
מאת: עמוס בורנשטין
חוצפה! הכוח לשנות.
ביליארד שוחק לאורך מאות שנים באנגליה וצרפת. במשך המאה התשע עשרה גם באמריקה החלה התשוקה לספורט עם המקלות והכדורים. שולחנות ביליארד הופיעו בכל הקולוניות מהמאה השבע עשרה ואילך. תרבות הביליארד באמריקה אפיינה את אוכלוסיית המהגרים. המהגרים האנגלים שיחקו פורט אנד קינג ביליארד, האיטלקים שיחקו פין ביליארד, והצרפתים שיחקו קארמבול עם שולחנות ללא כיסים.

משחק הביליארד העתיק ביותר ששוחק באמריקה, היה ביליארד כיס אחד וארבע כדורים. התיעוד הראשון אודות משחק זה, בשנת 1775. עד שנת 1870, רוב האמריקאים שיחקו ביליארד ארבע כדורים. אשר שוחק על שולחן בעל מימדי שולחן ביליארד אנגלי , 12 פיט, עם 4 כיסים וארבעה כדורים, שני כדורים לבנים ושני כדורים אדומים. שוחק כמו ביליארד אנגלי, על ידי הטבעת כדורים לכיסים, עם פגיעה בעוד כדורים אשר נקראה, כרומס, caroms.

האמריקאים נהגו לשחק בעיקר בשני סוגי משחק בסוף שנות ה 70 של המאה ה 19. האחד, סטרייט רייל, Straight Rail, השני, פול חמש עשרה כדורים, Fifteen-Ball Pool. סטרייט רייל הוא הגרסה האמריקאית למשחק הצרפתי קארמבול, Carambole. שוחק על שולחן קארמבול צרפתי ללא כיסים.
אבות המשחק המודרני של משחקי הפול, היו משחק, ' פול חמש עשרה כדורים' ומשחק, 'פול שישים ואחד', אשר שוחקו על שולחן עם כיסים והתבססו על משחקי הפירמידה מאנגליה, אשר היו אבות משחק הסנוקר. המושג כרום, 'Carom' , לא קשור למשחק ההודי העתיק וגם הפופולארי באותה מידה שנקרא, Carom or Karum .

יש ערפול בשימוש האמריקאי במושג, ביליארד, אשר בא לציין, דברים שונים לאנשים שונים, Deferent things to different people, המילה המקורית, ביליארד, התייחסה למשחק, Port and King billiards, אשר שוחק עם חישוק ויתדות, כדורת. יותר מאוחר וגם אפילו בימינו מתכוונים למשחק ששוחק עם שני כדורים לבנים וכדור אחד אדום, אשר נקרא, 'ביליארד אנגלי'. כאשר החלו לשחק משחקים על שולחן, המושג ביליארד בא לציין, כל משחק אשר משוחק על שולחן ביליארד.

באמריקה, למילה ביליארד, יש משמעות כפולה. משמעות אחת שבאה לציין את כל משפחת המשחקים, משחקי מקל המשוחקים על שולחן. אבל בשל העובדה שיש שני סוגי שולחנות, אחד עם כיסים וסוג שני ללא כיסים. המשחקים האמריקאים מחולקים לשנים. המושג המקובל למשחק על שולחן עם כיסים הוא, 'פול', או 'ביליארד כיסים', ' Pocket Billiards'. כאשר משחק המשוחק על שולחן ללא כיסים נקרא רק 'ביליארד', או 'כרום ביליארד', 'Carom Billiards', או רק 'כרום','Carom'. בהרבה מקומות נוהגים כיום לציין, משחקים אמריקאים המשוחקים על שולחן עם כיסים נקרא, 'פול', 'Pool', ומשחק המשוחק על שולחן ללא כיסים נקרא, קארמבול, 'Carambole',או , קרום ביליארד, 'Carom Billiards'.

משחקי קרום ביליארד, שלטו בציבור האמריקאי עד שנת 1919, כאשר משחקי הפול של ראלף גרינליף תפסו יותר את ההתעניינות. בשנת 1930, פול וגם קרום ביליארד היו פופולאריים באופן זהה.

התפתחות הפול ב USA:
המשחק האמריקאי, 'פול חמש עשרה כדורים', או 'פול שישים ואחד', הם מאבות משחקי 'ביליארד כיסים' המודרני. שוחק עם 15 כדורי מטרה, כמו במשחק אנגלי 'פירמידה'. הכדורים סומנו במספרים מ 1 עד 15. עבור הטבעת כדור השחקן זוכה בנקודות כערך הנקודות של הכדור. ערך כל הכדורים הוא 120. כך שהשחקן הראשון עשר משיג יותר משישים ואחד נקודות, הוא המנצח.
המושג 'פול', 'Pool', מציין התערבות קבוצתית, והחל לשמש כשם של משחק אשר במאה התשע עשרה, נהגו לשחק אותו במקום שנקרא 'Pool Rooms', כאשר המקום שימש להימורים על סוסים.
המשחק, פול מתמשך, החליף את המשחק, פול חמש עשרה כדורים, בשנת 1888, נחשב יותר נכון לספור את מספר הכדורים ששחקן הטביע, ולא את ערכן המספרי. כך כאשר שחקן הטביע את הכדור האחרון, ממשיך יפתח בסידור מחדש של הכדורים, ומספר הכדורים שהטביע מצטרף לכדורים שיטביע בסידור מחדש, next rack.
פול הכדור השמיני, Eight-Ball Pool , הומצא מיד לאחר שנת 1900, והוא אחד המשחקים שרבים משחקים אותו עד היום. סטרייט פול, Straight Pool , הומצא לאחר מכן, בשנת 1910, אשר נודע גם בשם, 14.1 Continuous , המטרה היא להטביע 14 כדורים ללא סדר, משאירים כדור אחד, כאשר כל שאר 14 הכדורים מסודרים מחדש, והרצף ממשיך. נקודה אחת מזכה עבור כל כדור שהוטבע. פול תשעה כדורים, Nine-Ball Pool , התפתח בשנת 1920, פופולארי באירופה בייחוד בשבדיה ובגרמניה. במשחק זה תשעה כדורים מאחד עד תשע מסודרים בצורת יהלום, כאשר כדור תשע באמצע וכדור אחד הראשון. כל מכה צריכה לפגוע תחילה בערך הנמוך ביותר של הכדורים, ואז להטביע את אחד הכדורים או גורם לשני כדורים לפגוע בדופן.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 3.80     אוגוסט 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור