פינתה של ד"ר אידית סכיזו (א')
פינה חדשה ובה ד"ר אידית סכיזו, מומחית לטיפול בילדים ונוער בעלי הפרעת קשב וריכוז, משוחחת אתי על ענייני השעה
מאת: איליה כהן (מערכת)
ריטלין... תרופת הפלא הקסומה... מי מאיתנו לא שקל לנסות כדור או שניים לפני בחינה, בשל בעיות קשב וריכוז, או סתם כדי להשיג יתרון כלשהו על חבריכם לכיתה?
לקח לי זמן להשיג ראיון עם מומחית להפרעת קשב וריכוז, אך לפני מספר חודשים ראיתי סרט תעודי מדהים של העיתונאית גל גבאי, בערוץ 8, על ילדים היפר אקטיביים - ובה טענה אחת המומחות, כי הפרעת קשב וריכוז בלתי מטופלת משולה לסרטן. אמנם לא השגתי ראיון איתה, אבל את ד"ר אידית סכיזו, פסיכיאטרית נוער, השגתי גם השגתי.

"שלום לך כבודה, אני מבין שאת נחשבת למומחית בנושא".

"מבחינה אקדמית אני אכן נחשבת למובילה, בתחום המלחמה בהפרעה החברתית הקשה הזו.
רוב בני הנוער מצליחים במידה רבה להתעניין בחומר הנלמד, כיאה לבני אדם בריאים בנפשם וסקרנים. שהרי רק יצורים חולניים ואדישים יעדיפו להתעלם מתכנית הלימודים, שהיא דוגמה ליצירתיות צרופה וחשיבה עצמאית.
אני מזמינה אותך לצפות במספר כיתות טיפוליות שאני מדריכה, זה מחזה מדהים. עשרות תלמידים מהופנטים, מזילים ריר מול משוואות ריבועיות ושירים של ביאליק - וכולם לקחו ריטלין. לחלק מהם נאלצתי לדחוף קצת מכות חשמל, אך כל האמצעים כשרים בדרך לחברה יצרנית ובריאה..."

"ובכל זאת, אם נחזור לאותה מומחית מהסרט התעודי... סרטן? האמנם?"

"בוודאי. אם מישהו לא מתעניין במה שכולם מתעניינים, או לא עושה את מה שכולם עושים, הרי הוא חריג וחולה בנפשו ויש לטפל בו בהתאם. גם היצירתיות, אותה תכונה שכולם מעריכים יתר על המידה, היא סוג של הפרעת קשב וריכוז אם תשאלו אותי.
במינון נורמלי, למשל היצירתיות של אנשי הפרסום, מדובר בתופעה בריאה שמסייעת לחברה השואפת לצמיחה כלכלית. אך במינונים מופרעים, בתוספת מעט חשיבה ביקורתית, מדובר במחלה שתהרוס את החברה שלנו.
תארו לעצמכם איזה עולם מופלא היה אם כולנו היינו לוקחים ריטאלין. מיליוני תלמידים צייתנים היו ניגשים לבחינת הבגרות ומוציאים ציון מעולה, צעד ראשון לקראת היותם אזרחים צייתנים ולא נטל על החברה. אזרחים צייתנים היו הולכים בבוקר לעבודה, עובדים למען המשק וחוזרים הביתה, מבסוטים ועייפים. במשכורת המינימום שלהם, הם היו מבזבזים כסף על כל מיני מוצרי צריכה שראו בפרסומות ולא חושבים יותר מדי על מבנה החברה או מושגים מייגעים אחרים. תאר לעצמך איזה עולם היה, אם כולם היו מרוצים ומאושרים, כי לקחו גם תרופות נגד דיכאון. עולם של אנשים מחייכים, שעושים מה שאומרים להם.
הלוואי וכולם היו לוקחים ריטלין!!!"

האמת? היא שכנעה אותי. מי ייתן וכך יהיה...

***
ולעניין אחר: כשהוא שלח לי טיוטה וביקש פינה, בה יוכל לפרוש קטעים ממשנתו הפוליטית, היססתי מעט. אמנם בשנים האחרונות, עם כניסתו של יובל שטייניץ לפוליטיקה, גילה הציבור שיש כזה דבר אנשי רוח ימניים, אנשים נאורים, משכילים ובעלי אינטלקט, שבמקרה חולקים ערכים משותפים עם עוזי כהן; אבל הברנש ששלח לי מהגיגיו נחשב הרבה יותר ימני, אפשר לומר קיצוני, מיובל שטייניץ.
האם אפרסם את דברי הבלע הגזעניים הללו? בסופו של דבר הסכמתי עם הסתייגות: "שלח לי רק שניים שלושה משפטים, לא פינה שלמה - ואני אפרסם". וכך היה.

המשבצת של הפילוסוף הימני ד"ר ברוך שפינוזקס
----------------------------------------------------

אני חושב, משמע אני קיים.
אלא אם כן אני ערבי, שאז אם אני חושב, משמע אני מכין חומוס.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בחברה

שימוש נרחב בנשק הנשי האולטימטיבי
פמן הינה תנועת מחאה פמיניסטית אשר נאבקת למען נושאים חברתיים שונים תוך שהיא משתמשת בנשק העירום
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
שלוש הערות ליום קיץ לוהט
על הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש,תוכנית למשיכת הפקדון הצה"לי ,ועל נערה שלקחה עצמה בידיים
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של איליה כהן
הירקות סתם נדחפו לשלט
למי שלא מכיר, "קומיקס וירקות", חנות הקומיקס בקינג ג'ורג', היא המקום בשבילכם! כתבנו איליה כהן מדווח מהשטח...
(ביקורת)
להמשך הכתבה
 
הניחוח תופס אותך
חמוש בחיבה עזה מדי למתוקים, שוב החליט איליה כהן להמליץ לנו על עוד חנות שוקולדים.
(ביקורת)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.20     ספטמבר 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור