האם היה לכם צום קל בכיפור ?
מי נוסע באופניים ביום כיפור ומי רואה די וי די ? הרהורים על היחס החילוני המוזר ליום התענית...
מאת: שלום ימין
חוצפה! הכוח לשנות.
פעם, כשהיינו ילדים והתאספנו בגן הציבורי ליד בית הכנסת שבשכונה ביום כיפור, היינו מראים את הלשון זה לזה כדי להוכיח כי אנחנו צמים. היום זה לא ממש מעניין וכולם יכולים להגיד מה שהם רוצים. האיש בסופר למשל, אמר לי שהוא צם כי נראה לו שהוא פגע במישהו. ומישהו אחר אמר לי שהוא צם כי זה טוב למערכת העיכול. סיבות מוזרות
וקצת תמוהות לדעתי, אם כי כל אחד יעשה כטוב בעיניו. אם מבררים למה החילוניים צמים בעצם, מגיעים למסקנה אחת בלבד. פחד איום ונורא ! פחד מהלא נודע !
זה מין משהו שהולך איתך מהילדות הרחוקה. משהו שספגת בבית גם אם לא היה בית דתי.
ידוע היה לכולנו שאם לא צמים (כמובן אחרי גיל 13 , בנות בגיל 12 ) עלולה לצאת מהשמים קרן ארוכה ומסוכנת ולהרוג את כל מי שלא צם. כמובן שזה אף פעם לא קרה, אבל לא ממש חשבנו על זה במוצאי יום הכיפורים למראה השולחן עמוס כל טוב והשופר שתקע ובישר על סופו של הצום.
יום כיפור בימנו אנו, הוא יום של מי יגיע ראשון לספריות הסרטים כדי להספיק לקחת את הסרטים הכי טובים. אף פעם אי אפשר להספיק לראות ארבעה חמישה סרטים ביום אחד. אבל זה סוג של מנהג מודרני
ואף אחד לא יכול להתריס כנגדו. אפילו במהדורות החדשות מיהרו לספר שכבר אין סרטים בכל הספריות.
מה יהיה ? איזה אסון. אולי נרוץ ונוריד מהר באינטרנט איזה סרט או שניים? לא שאין לנו במחשב שלושים סרטים שעוד לא ראינו. אנחנו מורידים מהאינטרנט כדי להוריד. הרי לעולם לא נראה את כל הקבצים האלה ששמורים אצלנו במחשב. בדרךך כלל שוכחים לגבות אותם ואז הם נעלמים לנצח. פעם היו נוסעים באופניים ביום כיפור,
ובדרך כלל היו אלה ילדים וההורים משגיחים עליהם מרחוק. היום זה כבר הורים וילדיהם דוהרים ברחבי העיר כשממול יש אלפי הולכי רגל אשר זזים מבוהלים בכל פעם שמגיע רוכב אופנים בגובה מטר ותשעים ובמשקל תשעים קילו רכוב על אופניים ענקיות ומהירות ישר מולם. אף אחד לא מסתיר היום את עובדת אי הצום. יש אנשים שמקיימים ארוחות מיוחדות בערב זה. זכותם.
יום הכיפור נועד במקורו כדי לכפר על עבירות שבין אדם לאלוהיו. : " בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם, לְטַהֵר אֶתְכֶם: מִכֹּל, חַטֹּאתֵיכֶם, לִפְנֵי ה', תִּטְהָרוּ." רוב האנשים סבורים שאם הם קיללו או הרביצו או גנבו או עשו משהו רע לאדם אחר הם יוכלו לקבל סליחה ומחילה וכפרה על מעשיהם באמצעות צום ביום כיפור. הסליחה והכפרה תבוא רק אם האדם שכלפיו חטאתם יסלח לכם באופן אישי (בתנאי שתבקשו סליחה ממנו )יש אנשים רבים שמרשים לעצמם לחזור לסורם למחרת הצום.
הם חושבים שהם פותחים חשבון חיסכון לשנה הבאה, וביום כיפור הם יפרעו את החוב וחוזר חלילה.
וכשאתה פוגש חבר הוא מאחל לך צום קל. הרי אם הצום יהיה קל אתה לא תתענה, ובלי תענית אין טעם בכל הטקס. לכן לפני שבאים ועושים מצווה כל שהיא, צריכים להבין מה מטרתה ומה תוצאתה.
אני בטוח שמי שדתי ושומר מצוות יודע ומבין. אבל בין החילוניים קיים פחד איום כנגד קיום מצוות יהודיות
כמו יום כיפור וכמו פסח ולא תמיד עושים את המצווה או המנהג מתוך הבנה. כיום ניתן למצוא הסברים בכל מקום שרק מחפשים. צאו וחפשו לכם תשובות. אגב...אומרים צום מועיל. (ולא צום קל )
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בחברה

שימוש נרחב בנשק הנשי האולטימטיבי
פמן הינה תנועת מחאה פמיניסטית אשר נאבקת למען נושאים חברתיים שונים תוך שהיא משתמשת בנשק העירום
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
שלוש הערות ליום קיץ לוהט
על הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש,תוכנית למשיכת הפקדון הצה"לי ,ועל נערה שלקחה עצמה בידיים
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 3.00     אוקטובר 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור