המציאות מוכיחה: החוצפה הצהובה היא לא מציאה
הראשונים בחוצפה [מכבי ת"א] הם האחרונים בטבלה
מאת: אורי שמיר
חוצפה! הכוח לשנות.
אינספור מילים נאמרו ונכתבו בכלי התקשורת השונים על המחדלים שהובילו את מכבי ת"א כדורגל למצבה הרעוע. בטור זה בחרתי להתמקד בבעיה שנוגעת מאוד לשם אתר זה: החוצפה של ההתהנהלות של מכבי ת"א. במכבי ת"א
במשך השנים שוררת מדיניות של חוצפה גדולה שכוללת הוצאת חשק לשחקנים שבמועדון רוצים לראות אותם בחוץ, אבל לא רוצים לפצות כספית את אותם שחקנים. אני מדבר על מקרים בהם שחקנים נאלצו להתאמן עם קבוצת הנוער, נאלצו להיות "מוקצים" ולהתאמן לבד בצד בזמן אימוני הקבוצה, מקרים בהם שחקנים ישבו ביציע, כל האמצעים כשרים כדי לגרום לשחקן שלא רצוי לעזוב. במכבי ת"א במשך השנים לא עשו הבחנה בין שחקני בית ובין שחקני חוץ. שחקן שרוצים לראות אותו בחוץ, כל האמצעים כשרים כדי להגשים את המטרה. בהנהלת מכבי ת"א חשבו, ואולי עדיין חושבים, שהם נהגו בחוכמה במדיניות הזו. היום כשמצב הקבוצה אנוש, אפשר לראות עד כמה המדיניות הזאת בעוכרי הקבוצה.

כשמסתכלים על רשימת השחקנים המצטיינים בליגה, ניתן לראות שהרבה שחקנים שמפארים את הרשימה הם יוצאי מכבי ת"א. חלקם שחקני בית, חלקם שחקני רכש שלא השתלבו. המכנה המשותף כמעט של כולם - כולם עזבו את מכבי בטונים צורמים. ואלה שמות יוצאי מכבי ת"א שעושים חיל בליגה:
הנתנייתים לירן שטראובר, אבי סטרול, דדי בן-דיין, תמיר כהן. האדומים מת"א ראובן עובד, ברוך דגו, גיא צרפתי מקריית שמונה, לירן כהן ממכבי פ"ת, וצמד החלוצים הפוריים של בני יהודה, ז'וזה דוארטה ומשה ביטון. רשימה של 10 שחקנים [כמעט הרכב של קבוצה] שמכבי ת"א מתפללת ששחקניה יגיעו לרמת המשחק שהעשרה הללו מציגים. אם במכבי ת"א היו מפנימים שכדי להצליח צריך שתהיה אווירה טובה במועדון, אז סביר להניח שרוב השחקנים ששמם הוזכר בכתבה היו פורעים יותר שטרות במכבי ת"א, היו נשארים במועדון ומקלים על תקציב הקבוצה, והתוצאות על המגרש היו טובות בהרבה. ישנם עוד לא מעט שחקנים שהועזבו ע"י מכבי ת"א בשנים האחרונות והצטיינו בקבוצתם החדשה, ובראשם הג'נרל-מנג'ר, אבי נמני, שהועזב לפני 3 וחצי שנים לבית"ר ירושלים, טל בנין שהמשיך לבני יהודה ומכבי נתניה, המגן ג'ון פנטסיל שחצה את הכביש להפועל ת"א וממנה המשיך לווסטהאם האנגלית, אלי ביטון שעשה קאמבק מדהים בבני יהודה.

המדיניות הזאת של מכבי ת"א בעוכרי המועדון כלכלית ומקצועית. מכבי ת"א משוועת לקשר אחורי טוב בזמן שתמיר כהן, שחקן בית של הקבוצה, מצטיין בנתניה. מכבי משוועת לבלם קדמי טוב בזמן שאבי סטרול, שחקן בית של הקבוצה, מצטיין בנתניה. מכבי משוועת לקשר עושה משחק טוב בזמן שראובן עובד וברוך דגו מצטיינים בהפועל ת"א, וגיא צרפתי מנצח על הקישור של החבורה של רן בן שמעון. מכבי משוועת למבקיעי שערים בזמן ששחקנים החתומים על חוזה אצלה מחוררים רשתות בבני יהודה,משה ביטון וז'וזה דוארטה. כל זה מבחינה מקצועית.

עכשיו אני עובר לפן הכלכלי: עלות הרכישה ורמת השכר של יוסי שבחון ורודי חדד שהובאו כדי להיות המנוע של הקישור התל-אביבי מוערכת בכמיליון וחצי דולר!!! בזמן שאם 2 מתוך 3 השחקנים ראובן עובד, ברוך דגו או גיא צרפתי היו נשארים במועדון, מכבי הייתה חוסכת לפחות 70% מהכסף, כי מדובר בשחקנים ששייכים למועדון. עלות הרכישה והשכר של יניב עזרן ויאניק קאמנן שהובאו כדי להיות המוציאים לפועל של התקפת מכבי ת"א מוערכת בכמיליון דולר לפחות, בעוד שאם ז'וזה דוארטה ומשה ביטון היו נשארים במועדוןן, עלות העסקתם הייתה כשליש מעלות הרכישה וההעסקה של קאמנן ועזרן. חשבון פשוט מראה שאם מכבי ת"א הייתה יודעת לשמור על רוב השחקנים שמוזכרים בכתבה זו, מצבה הכלכלי היה טוב יותר, והדבר היה מאפשר לקבוצה במקום להשקיע סכומי כסף גדולים בארבעה שחקנים [חדד, שבחון, קאמנן, עזרן] להשקיע את הסכום בשני שחקנים זרים ברמה יותר גבוהה מהממוצע בליגה [כמו שלמשל בית"ר ירושלים התחזקה בזרים מצוינים דוגמת רומולו ואלברז].

במצב כזה הסיכויים שמכבי ת"א הייתה במצב הרבה יותר טוב בליגה הם גדולים מאוד. מכבי ת"א נענשת היום על המדיניות של העזבת שחקנים בטונים צורמים, וההוכחה הטובה לכך הייתה ההופעה הלוחמת של אבי סטרול, לירן ותמיר כהן, ברוך דגו במסגרת ליגת האלופות, כשמכבי ת"א שיחקה בה לפני 3 שנים. אני בטוח שהשחקנים האלה אילו היו יודעים לטפח אותם בצורה נכונה, היו מביאים הרבה נחת ללוני הרציקוביץ' ולאוהדים הצהובים, ומכבי לא הייתה מגיעה לשפל מדרגה כמו בימים אלה.

לוני הרציקוביץ' והנהלת מכבי ת"א צריכים לעשות חשבון נפש בפגרה הזו, ולהבין שהמדיניות הזו של העזבת שחקנים מתנקמת בצורה הכי כואבת היום במועדון. עוד נזק שנגרם למכבי ת"א כתוצאה ממדיניות זו הוא הנזק התדמיתי. הצורה שבה מכבי ת"א התייחסה לשחקנים שרצתה לראות מחוץ למועדון גרמה ותגרום להרבה כדורגלנים להרתע מלשחק במועדון או להעדיף הצעות מקבוצות אחרות. חבל מאוד שהמועדון המעוטר בליגה, שהבעלים שלו מתעקש לנסות לשכנע שהוא רוצם "ניהול תרבותי", מתייחס בצורה הזו לשחקנים שבאו למועדון מתוך רצון אמיתי להגיע להישגיים אישיים וקבוצתים במסגרת המועדון. תחשבו על זה שם במכבי, ותשנו גישה לטובת המועדון.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 3.80     אוקטובר 2007
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור