מרוב בור לא רואים את הבור
הכשל של הספורט הישראלי בעקבות מקרה ההתמוטטות של שופט העבר סוהיל דאוד
מאת: אילון עישר
הגדל
לפני מספר שבועות, בעיצומו של משחק בליגת הותיקים בכדורגל התמוטט שופט העבר דאוד סוהיל עקב התקף לב שפקד אותו. השופט סוהיל החלים מהמקרה ולשופט שלום.
במצב זה אנו יכולים "ליהנות" מהפריבילגיה, להבין את תובנות העומק מהמקרה, וללמוד שיעור מאלף בריקבון הספורט בישראל דרך האירוע והתייחסות הגורמים השונים אליו (התאחדות לכדורגל, ארגון השחקנים וארגון השופטים).
מבחינה תקשורתית, התחוללה סערה בהיבט שולי יחסית - שיקול הדעת (הלקוי או הנכון), בהחלטה להמשיך את קיום המשחק לאחר האירוע. כיום לאחר האירוע, גם הדיון הזה נזנח ונשכח כלא היה.
ההחלטה להמשיך במשחק היתה ספונטנית, מן הטלוויזיה נראה כי היא התקבלה על כר הדשא על ידי יו"ר ארגון השחקנים, אבי כהן. מכך אנו למדים שלא היתה חשיבה מוקדמת על תרחישים אפשריים. בדיעבד, לשמחת כולם משמעויות ההחלטה אינן נבחנות בפרספקטיבות טרגיות, אך מאחורי ההחלטה הזו עומד כשל חמור.
הכשל הוא כל כך עמוק וכל כך רחב עד שהגורמים האמונים על קיום האירוע ואמונים על המשתתפים בו, קרי: ההתאחדות לכדורגל, ארגון השופטים וארגון השחקנים שקועים בו עד מעל לראש עד כי הם אינם מבחינים בו - העדר חשיבה מוקדמת.
קצת רקע: כפי הנראה, השופט דאוד סוהיל, אשר פרש משיפוט פעיל לפני מספר שנים, לא עבר בדיקות רפואיות נדרשות, לפני ששפט במשחק ותיקים שאורגן על ידי ארגון השחקנים שהוא מוסד ציבורי בעל מעמד ומשקל במדינת ישראל. האירוע של השופט דאוד סוהיל שונה ממקרים טרגיים, של מוות באירועי הספורט שפקדו ופוקדים אותנו לאחרונה, ולא רק בהחלמתו של השופט סוהיל. במרבית המקרים האחרונים להם אנו עדים, בהם שחקנים אפילו קיפחו את חייהם, היה מדובר במוות של שחקנים פעילים תוך כדי פעילות שגרתית בקבוצות ובנבחרות סדירות. בקבוצות סדירות, אשר אחראיות לעשרות ואף מאות שחקנים (כולל מחלקות נוער וילדים) אמורות להתבצע בדיקות רפואיות דרך קבע.

לפי 'מסמכים', אליהם נתייחס בהמשך, ארגון השחקנים אשר אינו מארגן משחקים דרך קבע ואינו ממונה על בריאותם של חבריו ביום – יום, היה מחוייב לבדוק את כל המשתתפים במשחק לפחות כמו שבודקים אותם בקבוצות. כמובן שלאור גילם המתקדם של חלק מהמשתתפים והעובדה שכושרם של כל המשתתפים אינו כפי שהיה במהלך הקריירה המקצועית, כל בר דעת מבין שיש משמעות כפולה ומכופלת לבדיקה הרפואית.

במלחמת הספינים שהתחוללה לאחר האירוע – שלפה ההתאחדות (ואיגוד השופטים הצטרף לחגיגה) דוא"ל שנשלח מארגון השחקנים להתאחדות בו נאמר כי כל המשתתפים מבוטחים על ידי הארגון וכך גם השופטים. על הדואר היתה חתומה ביתו של יו"ר הארגון, אבי כהן (זה מההחלטה הספונטנית על כר הדשא) העובדת בארגון. זו היתה לפי ההתאחדות והאיגוד ההוכחה הניצחת שהאחריות היתה של ארגון השחקנים וקולות המלחמה נדמו.
זהו למעשה המפתח ללב ליבו של הכשל והוא בולט חמור, מרוח כל כולו על הקיר.
למרות שזה קורץ ודורש, הכשל אינו בהכרח קשור למשפחת כהן, או לנהלי העסקת הקרובים בארגון השחקנים (שזה נושא לכתבה נפרדת).

נניח לטובת ההתאחדות ואיגוד השופטים שארגון השחקנים היה אחראי לביטוח ולבדיקות הרפואיות של המשתתפים (דבר הגיוני בתור גוף המארגן את המשחקים). עדיין, בריאות ובטיחות המשתתפים בכל אירוע ספורט, וביחוד באירוע ותיקים, חייבת להיות מונחת על השולחן לפני כל דבר אחר. לא יכול להיות שאחריות כזו תועבר/תתקבל/תועבר בהודעת דוא"ל סתמית. בריאות המשתתפים, כמו הבטחון הוא תנאי בסיסי לכל, תנאי שעליו אחראים ישירות בכירי ההתאחדות, ארגון השחקנים ואיגוד השופטים. ולפי התוצאה כולם כשלו בו.

לפי הדוא"ל, הכשל של ארגון השחקנים ברור – הוא לקח אחריות על השופט והוא עלה בלי שנבדק – המסקנה – הארגון העלה שופט לשפוט בלי שראו מסמכים רפואיים שלו (שלא לדבר על בדיקה). זה לא תקין כמובן.

איגוד השופטים, הגורם הציבורי במשחק הזה, שיבץ את השופט סוהיל, אמור להיות מחוייב לדאוג לבריאותו. מכיוון שמדובר במשחק ותיקים – חוץ משיבוץ השופטים, בדיקות רפואיות ואולי רענון חוקי המשחק – ספק אם יש לאיגוד עוד עניינים עליהם הוא ממונה בהקשר הזה. האיגוד טוען שהוא מילא את חובותיו בכך שבהתאחדות התקבלה הודעת דוא"ל סתמית שאומרת שהוא באחריותם. זו אפילו לא 'שיטת סמוך' הנודעת לשמצה, כי איגוד השופטים לא קיבל את הדוא"ל – זו פשוט הפקרות של בריאות השופטים.

כאן גם הכשל של ההתאחדות. הגורם הרשמי האמון על משחקי הכדורגל בישראל היא ההתאחדות לכדורגל. ההתאחדות לא יותר טובה מאיגוד השופטים בכך שהסתפקה בהודעת הדוא"ל הזו. היא הגורם שחייב להסביר לכל הכפופים לה איך מארגנים משחקי כדורגל ותיקים ומה הדרישות בקשר לכך. בקבוצות יש נהלים מסודרים, במשחק ותיקים שיותר מועד לפורענות מסתפקים בדוא"ל מהבת של יו"ר ארגון השחקנים (ושוב, בלי להאשים אותה או את אילן היוחסין שלה, חס וחלילה).הדרך שבה עושים זאת במוסדות ציבורים (במדינות מתוקנות) – היא נוהל.

ברור שאם בהתאחדות או באיגוד השופטים שאחראי לא פחות, היה נוהל למשחקי ותיקים שמתקיימים כאן בקצב הולך וגובר (וטוב שכך) או למשחקי ראווה שנערכים על ידי גופים הכפופים לה, לא היו מסתפקים בהודעת דוא"ל סתמית וכללית.
במשטר מתוקן בריאותם של משתתפים באירוע ספורט אינה עניין של הודעת דוא"ל וגוף ממונה לא יכול להסתפק בה.
המינימום שנדרש מגורמים ממונים במוסד סביר (אפילו לא מתוקן), הוא להציב בפני ארגון השחקנים דרישה להמציא אישורים רפואיים ולא לאשר לאף אדם שלא נבדק לעלות על כר הדשא.

וזהו לב הכשל – שני הגופים הממונים מסתתרים מאחורי הודעת דוא"ל סתמית , כורים לעצמם את הבור אבל מרוב שהוא עמוק, הם אפילו לא מבינים שהם בתוכו.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בספורט

NBA או מונדיאל
ההשוואה המתבקשת בין שני הטורנירים שמשוחקים
(מנחם הבר (מערכת))
להמשך הכתבה
 
זה שעולה וזה שיורד
סיכום שלב הפלייאוף בNBA ומילה על הגביע האנגלי
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 4.13     אפריל 2008
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור