על קצת המזלג: למה ארכיאולוגיה?
כולנו מכירים את סדרת סרטי אינדיאנה ג'ונס, ארכיאולוג אמריקאי שיוצא להרפתקאות שונות ברחבי העולם, כשהוא חמוש בשוט ובכובע פדורה חום. הסרטים, שבויימו על ידי סטיבן ספילברג, מציגים את הארכיאולוגיה כמדע מסקרן, חובק עולם ומסוכן, הרבה יותר ממה שהוא באמת.
מאת: רוני פיינגולד (מערכת)
חוצפה! הכוח לשנות.
"בראשית ברא ה' את השמים ואת הארץ" (בראשית א', 1). משפט זה פותח את המקרא, שהוא הספר הקדוש למיליוני אנשים בעולם. בניסיון ללמוד על ה"ראשית" הזו, על ההיסטוריה האנושית ועל מה שהתרחש בעבר, העלו חברות שונות השערות רבות באשר למוצאן ולאירועים שקדמו להווה. לצורך סיפוק סקרנות זו באשר למקורות העמים, מוצאם וההיסטוריה שלהם, נשזרו ההשערות הללנו בחפירות ארכיאולוגיות, שמטרתן – לחשוף רמזים למה שקרה במקום מסוים בעבר. החפירות נתמכו במיתוסים, מיתוסים ותורה שבעל פה שעברו מדור לדור.

הארכיאולוגיה - תורת העתיקות – עוסקת בחקר השרידים המוחשיים שנותרו מהכלים והבניינים של העבר. על פי קביעת מחלקת העתיקות של ממשלת המנדט, בארץ ישראל כוללים בארכיאולוגיה כל מה שנשתייר מבניינים וכלים עתיקים עד שנת 1700. הארכיאולוגיה מהווה מדע-עזר להיסטוריה, והיא משמשת ככלי עזר למקורות הכתובים. עם זאת, ביחס לתקופות הפרהיסטוריות, עוד לפני השימוש בכתב, החומר הארכיאולוגי הוא היחיד שעשוי לתת מושג על מה שהתרחש באותם ימים.

מה מוצאים בחפירות ארכיאולוגיות? שרידים אדריכליים נייחים - מבני מגורים, ארמונות, מקדשים וביצורים מעשה ידי אדם, ושרידים ניידים, כלומר חפצים ידי אדם ששימשו לצרכיו השונים: כלי חרס, זכוכית, אבן ומתכת, תכשיטים ומטבעות, לעתים גם טקסטים על פפירוסים או על לוחות חימר ועוד. חפצים אלה מתגלים בשעת החפירה בתוך חדרי המבנים או בקברים. ניתן גם למצוא שרידים שנותרו מהסביבה הטבעית שבה חי האדם: עצמות בעלי חיים, שרידי צמחייה ונתונים גיאולוגיים שונים. גם העפר שבו נמצאים הממצאים חשוב לא פחות מהממצאים עצמם: כך, למשל, שכבת אפר עשויה להעיד על שריפה שהתחוללה במקום.

בניסיון ללמוד על העבר, אלפי אזרחי מדינות שונות בעולם תורמים מזמנם כדי לחפור באתרים ארכיאולוגיים רבים שמפוזרים ברחבי העולם כמתנדבים, כחברי משלחות מטעמן של אוניברסיטאות וכחוקרים.על פי חוק העתיקות, מאחר שאתרים ארכיאולוגיים מוכרזים כמקומות חשובים לחקר העבר של המדינה, יכולה רשות העתיקות לעצור עבודות פיתוח או עבודות שונות אחרות שתוכננו לאזור שבו נמצא האתר.

שלא כמו אינדיאנה ג'ונס, שעשוי להיכנס לקבר עתיק שרגל אדם לא דרכה בו אלפי שנים, ולמעט כמה קורי עכביש שעליו לנקות מהתקרה הוא מוצא את כל הממצאים בדיוק במקום שבו הם נעזבו, במציאות לעתים רחוקות הממצאים נחשפים שלמים: לרוב הם מתגלים שבורים, ויש לרפאם ולשקם את צורתם המקורית. בבואך לחפור, קח איתך מים, נעליים נוחות, שמן שיזוף וכובע. הכובע חשוב, השוט – הרבה פחות.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בתרבות

ביקור הגברת הזקנה
הדה בושס נחשבה כמבקרת קשוחה ונוקבת אשר לא נתנה לדבר לחמוק מבין עיניה.
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
האישה והאגדה
את'ה ג'יימס הייתה זמרת נשמה גדולה אשר לצערי לא הפכה לכוכבת
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
עוד כתבות של רוני פיינגולד
סוגיות מוזרות בסרטים אמריקניים
יש כמה דברים שאף פעם לא הבנתי בסרטים אמריקניים, מקרים קטנים שחוזרים על עצמם בסרטים רבים. אולי תוכלו להסביר למה זה קורה, ואיך זה שלאף אחד אחר זה (כנראה) לא מפריע...
(ביקורת)
להמשך הכתבה
 
פרשת גלעד שליט: דילמה מוסרית
נכון שנחמד לקטר על מקבלי ההחלטות? להגיד שאילו היינו במקומם, המצב היה נראה אחרת, טוב יותר? לא בטוח. לפעמים אני שמחה שאיני נמנית עם המחליטים. כך, למשל, פרשת גלעד שליט: למי נכון וצריך להצביע?
(אקטואליה)
להמשך הכתבה
 
ציון כתבה ממוצע: 4.83     מרץ 2009
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור