מי שומר על הילדים?
ילדים, התעללות, הזנחה
מאת: ד"ר מוטי חיימי
חוצפה! הכוח לשנות.
לאחרונה פורסם כי רופאים יעברו הכשרה לאיתור וזיהוי מקרי הזנחה והתעללות בילדים.
כרופא ילדים, שעבר בעצמו מספר סדנאות בנושא זה- הנושא מאד קרוב ללבי ואני מברך על המחשבה והנכונות להכשיר רופאים שיתרמו מנסיונם וכושר אבחנתם לעניין זה. אך לצערי, בתכנית ההכשרה הזו עדין לא נכללו רופאי ילדים בקהילה-המהווים את "הקו הראשון" לזיהוי והגנה על הילדים הללו.

לפי נתוני משרד הרווחה, בישראל חיים כ-330 אלף ילדים שנמצאים בסכנה לאלימות והזנחה. כ-70,000 מתוכם הם ילדים נפגעי התעללות ו-20,000 הם נפגעי התעללות מינית. 18% מתוך הילדים שבסיכון הנם מתחת לגיל 6, ו-52% בטווח הגילאים שבין 12-17. 23% מתוכם הם ילדים למשפחות עולים.

במסגרת עבודתי כרופא ילדים בקהילה (בעיקר) ,אני עד למקרים רבים של הזנחה או התעללות בילדים. לא נדיר לראות ילדים המגיעים למרפאה בשל מחלה טריוויאלית כלשהי, אך בבדיקה הגופנית ניתן להבחין בצלקות משונות, כוויות או שריטות עמוקות.
פרט לילדים האלה , בהם ניתן לאתר עדויות פיסיות להתעללות, הרי שישנם ילדים רבים החשופים להתעללות נפשית או להזנחה קשה. ילדים אלה מגיעים למרפאה שוב ושוב , מדי מספר ימים, כשהם חולים במחלות זיהומיות שונות הנובעות מהיגיינה ירודה או תזונה לקויה.

לאחרונה, הזדעזנו קשות למשמע מקרים בהם הייתה התעללות בילדים או הזנחה קשה שלהם, ע"י הוריהם הביולוגיים (כאשר ברוב המקרים היה מדובר דווקא באמהות). שמענו על האם "הטליבנית" שהפליאה מכותיה בילדיה, ואף העלימה עין כאשר קיימו יחסי מין זו עם זה. שמענו גם על אותה אם "רחמניה" ששלחה את ילדיה במטוס לבריטניה, כביכול מחשש שרשויות הרווחה יקחו את ילדיה.
גם המקרה המזעזע של רוז הקטנה, שנפלה קורבן לסב פסיכופאט ואם אכזרית- עדין זכור בוודאי. כך גם אותם מקרים של אמהות "דכאוניות" שהטביעו למוות את בניהן הקטנים, בים או באמבטיה.

כעת אנו עדים לאם שככל הנראה סובלת מתסמונת "מינכהאוזן באמצעות שליח" (Munchausen Syndrome by Proxy) ושגרמה, עפ"י החשדות, להרעבה קיצונית של בנה עד למצב מסכן חיים.
בישראל -הגישה העקרונית היא שראוי לילדים לגדול בחיק משפחתם. עפ"י חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות- ”להורים החובה והזכות לדאוג לילד". באמנת האו"ם לזכויות הילד, שהתקבלה גם בישראל, נאמר: “ דאגתם העיקרית של ההורים תהא טובת הילד".

אמנם נהוג להאמין כי אין "דרך אחת נכונה" לגדל ילדים. ידוע גם כי נורמות מקובלות של גידול ילדים שונות ממקום למקום, משתנות עם הזמן וקשורות בערכים ובסטנדרטים של החברה הספציפית בה הם גדלים. גם אין קורס להורות -אותו אנשים חייבים לקחת לפני שהם נעשים הורים.למרות זאת, הרי שבמצבי התעללות והזנחה קשים של הורים כלפי ילדיהם- קיימת תמימות-דעים בדבר הצורך בהפעלת החוק כלשונו ובמלוא החומרה הראויה.

אין, ולא יכולה להיות- שום הצדקה למקרי התעללות או הזנחה כמו אלה שנחשפנו אליהם לאחרונה: לא הצדקה מוסרית, לא "דתית", לא "חברתית" וגם לא הצדקה שנובעת מ"אחווה פמיניסטית", כפי שניתן לראות במאמרים של נשים מסוימות עם תפיסה מעוותת.

אל לנו להיכנע ל"הטפות המוסר" הצדקניות של תנועות נשים למיניהן בגנות שירותי הרווחה על הוצאת ילדים מביתם,כאילו הדבר נעשה באופן שרירותי ומהיר מדיי. ההיפך הוא הנכון: פעמים רבות ההיסוס והחשש של רשויות הרווחה מהפרדת הילד מסביבתו המשפחתית- רק מביאה להמשך ההתעללות בו.

הזנחה או התעללות בילד או בחסר ישע היא עבירה פלילית, בהתאם לחוק למניעת התעללות בקטינים וחסרי ישע (תיקון ‏26 לחוק העונשין) וכך יש להתייחס אליה.

עפ"י החוק קיימת על הצוות החינוכי והרפואי -חובת דיווח בכל מקרה של חשד, גילוי או אבחנה של התעללות בילד למשטרה או לפקידי הסעד.

כולי תקווה כי טובת הילדים תמשיך להיות בראש מעיינינו כחברה, וכי גיוסם של רופאי הילדים לאבחון ואיתור מקרי ההתעללות וההזנחה של ילדים –אכן תסייע לגורמי הרווחה ולילדים עצמם.

כל ניסיון לכרוך את מצבם של הילדים המסכנים האלה כחלק ממאבק פמינסטי ברשויות הרווחה או בגברים – הוא דבר חולני ומעוות , שמראה על פתולוגיה מוסרית קשה של אותם אנשים, ומן הראוי להוקיעו בכל דרך אפשרית!
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד באקטואליה

מתופפים או תוקפים
מתופפים או תוקפים
(אתי בורשטין)
להמשך הכתבה
 
הברית המזרח-תיכונית
השינויים שכפה האביב הערבי מוביל את בכירי הממשל האמריקני להעריך מיהם חבריהם
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 5.00     יולי 2009
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור