מדוע מתעכבות מסקנות ועדת שניט?
שיוויון בהורות
מאת: ד"ר מוטי חיימי
הגדל
כבר זמן רב שאנו ממתינים בבושת פנים לפרסומיה של מסקנות ועדת שניט.

כזכור, וועדה זו הוקמה לפני 3 שנים לצורך בחינת ההיבטים המשפטיים של האחריות ההורית בגירושין.
הוועדה מונתה כדי לבחון את הנהלים הקיימים לחלוקה ושיתוף באחריות ההורית במצבי פרידה וגירושין ולצורך מתן המלצות לגבי המשך הישארותו או ביטולו של סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, המכונה "חזקת הגיל הרך". סעיף זה מקבע למעשה את האם כהורה המשמורן הבלעדי לילדים מתחת לגיל 6.

למרות שעקרון העל המנחה את בתי המשפט בקביעת משמורת ילדים הוא עקרון טובת הילד- הרי שבפועל ידיהם של השופטים היו כבולות עקב החוק הנ"ל, וכך גם במקרים בהם טובת הילדים הייתה להיות במשמורת אביהם או במשמורת משותפת- הדבר נמנע מהם.

לפני למעלה משנה נתבשרנו במסקנות הביניים של אותה וועדה , כי לאחר תקופה כה ממושכת, הצליחו "טובי המוחות" להגיע למסקנה המובנת מאליו:
יש לבטל את ההמלצה המקנה באופן אוטומטי משמורת לאם על ילדים מתחת לגיל שש שנים, וזאת מתוך הכרה בעקרון הבסיסי כי לילדים יש שני הורים במהלך הנישואין ומן הראוי שהם יזכו לשני הורים גם לאחר שהנישואים מסתיימים, ובמידה שווה.
כפי שהוכח גם במדינות אחרות בהן בוטל החוק הדרקוני הזה, הרי שצעד זה היה הגיוני ,חכם וצודק: כך מובטחת זכותם של הילדים לגדול עם אהבתם ותמיכתם של שני הוריהם. בזכות ביטול החוק הזה עברה תשומת הלב מדאגה לזכויות ההורים לדאגה לטובת הילדים.

ואולם, משום מה- הדו"ח הסופי של אותה וועדה ממאן להתפרסם . סביר להניח כי תרמו לכך תגובותיהן הנזעמות של ארגוני נשים שונים הנמנים על הפמיניזם הרדיקלי הקיצוני בישראל.

באמת שניסיתי להבין מה באמת מפריע לכל אותן "פמיניסטיות", שטובת הנשים בגרונן: הרי לכאורה אותן דוברות נרגנות, הנלחמות לכאורה להשגת שוויון וצדק חברתי , היו צריכות להיות הראשונות שיתמכו בביטול החוק הארכאי הזה שמקבע אפליה, חוסר צדק ואי-שוויון .

יתרה מזאת, הרי שהחוק הזה, שמטרתו להגן כביכול על הנשים ה"מסכנות" ו"חסרות האונים" במצבי גירושין, מנציח למעשה את התפקיד הסטריאוטיפי של האם הנשארת לטפל בילדים, תוך הקרבת הקריירה שלה וחוסר התפתחותה במישור המקצועי. כך למעשה מהווה התנגדות זאת אנטי תזה מובהקת לעקרונות הפמיניסטיים האמיתיים.


מסתבר כי בקרב המתנגדים לביטול חזקת הגיל הרך לא עולה אפילו ההרהור הקל שבקלים על הילדים או טובתם. ההסבר העיקרי שלהם הוא כי ביטול החוק יביא לפגיעה בטובתה (הכלכלית) של האמהות ה"אומללות". לטענתם- הנשים נתונות בעמדת נחיתות בהליכי הגירושין , ואילו החוק הזה נועד לצמצם את אי השוויון הקיים כלפי נשים, לכאורה.
למעשה, מטרתן האמיתית של ארגוני נשים אלה היא לקדם את עליונותן של הנשים בישראל, בכל תחומי החיים, אם לצורך ואם שלא לצורך, גם אם הדבר מצריך סילוף קיצוני של המציאות ואף אם הדבר פוגע בזכויותיהם של אבות ושל ילדים שטובתם צריכה להיות נר לרגלינו.

בהתנגדותן הנ"ל של ארגוני נשים קיצוניים אלה- מתגלה במלוא הדרה ההונאה והצביעות :
אכן קיים אי שוויון במצבי גירושין- אלא שהוא פועל באופן מובהק ומקומם דווקא לטובת הנשים: הן אלה שמקבלות מדי חודש תשלום חודשי מהאב , גם אם משכורתן טובה משלו, כאילו הן היו "אופריות" בלבד שנותנות את שירותיהן בשכר, הן אלה שזוכות בהכרה שערורייתית מרשויות המדינה כאמהות "חד-הוריות"-דבר המקנה להן הטבות מפליגות בתשלומי שכר דירה, ארנונה ומענקים שנתיים.
הן אלה שעד כה זכו בד"כ להתחלק עם בעליהן במשכורות העתידיות ובקרנות הפנסיה שלהם, כאשר הן לכאורה הקריבו את הקריירה שלהן בעבור הטיפול בילדים, הן אלה שעד כה זכו אוטומטית לקבל את הילדים למשמורתן, ללא קשר לכישוריהן כאמהות , או לרמת תפקודן כמטפל העיקרי המהלך הנישואין. לא אחת נדהמנו לגלות כיצד אמהות "מסורות" שכאלה נתגלו אחר כך כיצורים מטורפים המתעללים בילדיהן ללא רחם. אילו באמת הנשים היו כל כך "נחותות" ופגיעות מהליכי הגירושין - הרי שלא מובן הכיצד במדינתנו הנשים הן שיוזמות כ -90% ממקרי הגירושין?

המסקנה העיקרית היסודית של ועדת שניט בדבר הצורך לבטל את חזקת הגיל הרך- הינה מבורכת. אין ספק כי הוחל בעשיית תיקון של עוול היסטורי.
כולי תקווה כי היושבים בוועדה הנ"ל לא ייכנעו ללחץ המופעל עליהם מארגוני הנשים המיליטנטיים.

העיקרון היחיד שצריך להנחות בקביעת המשמורת הוא עקרון טובת הילד. מן הראוי כי במצבי גירושין תינתן האפשרות לבני הזוג לכונן משמורת משותפת שוויונית ומלאה. אפשרות זו צריכה לשמש כברירת המחדל במצבי גירושין עבור הורים שרוצים זאת ומסוגלים לכך. זוהי הצורה היחידה שתוכל להבטיח את טובת הילד ללא כל שיקול זר אחר.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בחברה

שימוש נרחב בנשק הנשי האולטימטיבי
פמן הינה תנועת מחאה פמיניסטית אשר נאבקת למען נושאים חברתיים שונים תוך שהיא משתמשת בנשק העירום
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
שלוש הערות ליום קיץ לוהט
על הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש,תוכנית למשיכת הפקדון הצה"לי ,ועל נערה שלקחה עצמה בידיים
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 4.91     יולי 2011
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור