האיש שהלך לבלי שוב
השבוע הלך לעולמו השחקן והבמאי שמואל שילה לאחר מאבק קשה במחלת הסרטן.
מאת: רועי אורן
שמואל שילה היה שחקן ובמאי תיאטרון ישראלי אשר ייסד את תיאטרון הנגב .
ביוגרפיה
שילה נולד בלוצק שבפולין ב1 בדצמבר 1929למשפחה ציונית. היה חבר בתנועת בית"ר.‏[1] באוגוסט 1942, בזמן מלחמת העולם השנייה, נרצחו רבים מתושבי עירו. שילה ברח והוסתר חודשים ספורים על ידי משפחה פולנית. בשובו לעיר הולדתו, חבר אל אחיו והשניים נלקחו למחנה עבודה נאצי. בדצמבר עמד המחנה בפני חיסול, ובמרד שערכו יושביו נהרג אחיו. שילה עצמו חמק אל היערות והסתתר בקרב הפרטיזנים.

בשנת 1944 שוחרר האזור על ידי הצבא האדום. שילה איתר את אחותו וביולי 1946 יצא דרך איטליה לארץ ישראל על אוניית המעפילים "כתריאל יפה". לאחר תקופת מאסר במחנות קפריסין, עלה לארץ ישראל בדצמבר 1946. היה חבר קבוצת משמר השרון. במלחמת העצמאות היה חבר הפלמ"ח ובתום המלחמה נמנה בין מייסדי קיבוץ צאלים. באותה עת החל בלימודי משחק אצל פאני לוביץ', פיטר פריי, בנימין צמח והיי קיילוס, ומאוחר יותר סיים גם לימודי תיאטרון ומשחק באוניברסיטת תל אביב.
נפטר ב-4 באוקטובר 2011, בגיל 81, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.
קריירה מקצועית
לאורך השנים היה חבר בתיאטרון הבימה, היה מראשוני תיאטרון הקיבוץ ותיאטרון באר שבע, ובשנת 1983 ייסד את תיאטרון הנגב ועמד בראשו כמנכ"ל וכמנהל אמנותי, עד לשנת 1997. בתיאטרון ביים שילה הצגות רבות ובהן "רומאו ויוליה" ו"טוביה החולב". בקולנוע השתתף בסרטים רבים, בהם "נועה בת 17" ו"ילדי סטלין". בתוכנית הטלוויזיה "רחוב סומסום" גילם את דמותו של "שמיל".
בשנת 2010 שיחק בסדרת הטלוויזיה "חטופים" בתפקיד אביו של חייל צה"ל החוזר משהות של 17 שנים בשבי האויב.
פרסים בהם זכה שמואל שילה
שילה הוכתר פעמיים כשחקן השנה על ידי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה והוא יקיר מועצה אזורית אשכול. במאי 2010 הוענק לו פרס "קיפוד הזהב" על מפעל חיים, על תרומתו לתיאטרון הפרינג' בישראל.[2]
בשנת 2007 פרסם את ספרו "סיפור אישי?" ובו קורותיו במלחמת העולם השנייה, ובשנת 2008 נאם בשם ניצולי השואה בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ב"יד ושם", שם סיפר כי למרות הסבל שסבלו הוא וחבריו בשואה, הם באו לארץ ישראל במגמה לתרום ולתת.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בתרבות

ביקור הגברת הזקנה
הדה בושס נחשבה כמבקרת קשוחה ונוקבת אשר לא נתנה לדבר לחמוק מבין עיניה.
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
האישה והאגדה
את'ה ג'יימס הייתה זמרת נשמה גדולה אשר לצערי לא הפכה לכוכבת
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: לא דורג     אוקטובר 2011
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור