האישה והאגדה
את'ה ג'יימס הייתה זמרת נשמה גדולה אשר לצערי לא הפכה לכוכבת
מאת: רועי אורן
הגדל
עמוס הראל רואה באת'ה ג'יימס זמרת בלוז ונשמה גדולה ,אשר תזכר בעיקר בזכות השימושים הרבים שעשו בשיריה לצורך פרסומות ובקאוורים שבצעה הזמרת ביונסה נואלס.
ביוגרפיה
ג'יימס נולדה כג'יימסטה הוקינס בלוס אנג'לס בינואר 1938 לאם שחורה, שהיתה בת 14 כשילדה אותה. זהותו של האב לא ידועה, אף שג'יימס עצמה חשדה שהיה לבן. האם נטשה אותה וג'יימס גדלה בבתי יתומים ובמשפחות אומנה, עד שחזרה לגור עם אמה. כשג'יימס הגיעה בעצמה לגיל 14, גילה אותה בסן פרנסיסקו הזמר והאמרגן ג'וני אוטיס (שמת בעצמו בשבוע שעבר, בגיל 90). שלוש שנים מאוחר יותר כבר היה לה להיט - סינגל עם להקת הבנות ה"פיצ'ס", שנכתב כשיר תשובה לסינגל מצליח אחר. שמו של השיר, "Roll With Me Henry" שונה בהמשך ל"Work with Me", משום ש"תתגלגל אתי" נחשב לבעל קונוטציות מיניות מובהקות מדי בשביל שוק הרית'ם אנד בלוז של שנות ה-50.
קריירה מקצוענית
מההצלחה הזאת, דרכה של אטה ג'יימס (אוטיס הפך את הסדר של שמה כדי שיהיה קליט יותר) כבר היתה סלולה פחות או יותר. והיא הוחתמה בחברת התקליטים צ'ס, שנוהלה בשיקאגו בידי שני אחים יהודים שהיגרו מרוסיה, לאונרד ופיל צ'ס, והיתה הכוכבת הנשית הבולטת במאגר הכשרונות של החברה. זו כללה לצדה את ענקי הבלוז מאדי ווטרס, האולינ' וולף וליטל וולטר ואת צמד ממציאי הרוקנרול השחור, צ'אק ברי ובו דידלי.
האיש שגילה אותה היה ליאונרד צ'ס אשר עשה לה הסבה משירי רוק קצביים לשירי בלדות נוגים וחביבים.
נוסחא זו הובילה להצלחה וקרבה אליה הרבה מעריצים מחד ,אך היא שקעה בהתמכרות קשה להירואין מאידך.
ליאונרד צ'ס הצליח להחיות את הקריירה שלה עם עוד אלבום מופתי אחד, "Tell Mama" מ-1968. כדי להקליטו יצאה ג'יימס דרומה, כמו אריתה פרנקלין וזמרי סול שחורים אחרים לפניה, אל אולפני "פיים" שבמאסל שואלס, בעיירה קטנטנה באלבמה. התוצאה היתה אלבום סול יפהפה, אולי אלבומה הטוב ביותר, שכלול עד היום בכל רשימה של התקליטים הגדולים בז'אנר (מומלץ לחפש באינטרנט את "אני מעדיפה להתעוור", מתוכו).
אבל זו היתה כמעט הבלחה אחרונה. ליאונרד צ'ס מת מהתקף לב ב-1969, החברה שלו קרסה וג'יימס עצמה שקעה בסמים, מצוקה כלכלית והסתבכויות עם החוק. ב-1974 הציב בפניה שופט ברירה: גמילה או כלא - וג'יימס אישפזה את עצמה בבית חולים פסיכיאטרי לכמה חודשים.
מאז, היא הגיחה מדי פעם אל התודעה עם אלבומי קאמבק, חלקם מוצלחים למדי, אף שהמשיכה להתמודד עם התמכרות למשככי כאבים. בשנות ה-80 וה-90 זכתה בהכרה מחודשת, שכללה שישה פרסי גראמי ואת הכנסתה להיכלי התהילה של הרוקנרול והבלוז.
הסרט "קאדילק רקורדס" תיאר את דמותה באופן נוגע ללב, אך לא לגמרי מדויק. בין השאר, הוא הדביק לה רומן, שכנראה לא היה, עם ליאונרד צ'ס. אבל כותרות הסיום של הסרט, כש"At Last" מתנגן על רקע תמונתו של צ'ס המת וג'יימס השוקעת בסמים, היו בלתי נשכחות.
מותה
את'ה ג'יימס נפטרה השבוע בגיל 73 בבית-החולים "ריברסייד" שבלוס אנג'לס אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן.
הקריירה שלה נבעה מתנודות רבות אשר נעו בין מצב אישי מדוכדך לשירים אשר לא תמיד הלמו את קולה הגדול.
יהי זכרה ברוך
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד בתרבות

ביקור הגברת הזקנה
הדה בושס נחשבה כמבקרת קשוחה ונוקבת אשר לא נתנה לדבר לחמוק מבין עיניה.
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
חשיבותה של רצינות
במאמר זה נספר על החלטתו של השחקן בראד פיט לעזוב את עולם המשחק ועל יום-הולדתה של השחקנית דמי מור
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: 4.00     ינואר 2012
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור