הברית המזרח-תיכונית
השינויים שכפה האביב הערבי מוביל את בכירי הממשל האמריקני להעריך מיהם חבריהם
מאת: רועי אורן
מצפצפים על החוק צילום: מ.מ הגדל
העיתון האמריקאני "ניו-יורק טיימס" מדווח כי בנאום המרכזי הראשון שנשא בחודש שעבר, התחייב נשיאה החדש של מצרים, מוחמד מורסי, לפעול לשחרורו של טרוריסט ידוע לשמצה מכלא בצפון קרוליינה שבארה"ב.
זמן קצר קודם לכן, התקבל בוושינגטון חבר בארגון טרור, גמעה אל איסלאמיי, שנבחר באחרונה לפרלמנט המצרי, בביקורה של משלחת רשמית שהוזמנה בידי משרד החוץ האמריקאי.

אנשי ממשלו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לא הגיבו רשמית על הכרזתו של מורסי והתקשו להסביר מדוע חבר הפרלמנט המצרי חני נור אלדין קיבל אשרת כניסה לארה"ב.
רק אחרי שהסוגיה הגיעה לדיון בקונגרס, אמרה דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד, שהאשרה ניתנה לו אחרי שנקבע שאלדין אינו מסכן את ארה"ב. "זהו יום חדש למצרים", הוסיפה, "זהו יום חדש למדינות רבות במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

אך לממשל אובמה, המנסה לנווט את דרכו בתוך ההתפתחויות הסוערות של האביב הערבי, זהו גם יום מסובך.
הערכות מצב ישנות על מי עומד לימינה של וושינגטון ומי לא השתבשו ויצרו בלבול בקרב אמריקאים רבים.
"נכון לעכשיו, ארה"ב נמצאת בסוג של טרנס כשהיא מביטה אל המזרח התיכון", אומר אכבר אחמד, יו"ר המחלקה ללימודי איסלאם באוניברסיטה האמריקאית. "הכל השתנה".
הפלתם של רודנים בעולם הערבי ועליית כוחם או העפלתם של גורמים איסלאמיים לשלטון מאלצות את וושינגטון לעשות הערכה מחודשת של תפישות ישנות בנות עשרות שנים. המשמעותית ביותר מתייחסת למצרים, שבה מורסי, המייצג את התנועה האיסלאמית החזקה ביותר באזור, האחים המוסלמים, זכה בבחירות בהפרש קטן על פני יריבו החילוני.

בתוניסיה, מפלגת אנהדה האיסלאמית שהיתה זמן רב מחוץ לחוק זכתה במושבים רבים בפרלמנט בבחירות בשנה שעברה; גם בתימן קיבלו האיסלאמיסטים תמיכה נרחבת. בלוב, לעומת זאת, מצביעות תוצאות הבחירות שנערכו בה בשבת האחרונה על שינוי מגמה, עם ניצחונה המסתמן של קואליציה שבראשה מומחה למדע המדינה בעל עמדות מתונות על שתי מפלגות איסלאמיות.

אבל בהתאם לרוח הדתית הנושבת באזור, יצא המנצח, מחמוד ג'יבריל, מגדרו כדי להתנער מהתווית "החילונית" שדבקה במפלגתו וקרץ לעבר הגורמים האיסלאמיים. "אין קיצוניים" בלוב, הכריז. בעשור שחלף אחרי התקפות 11 בספטמבר, ראו האמריקאים את המזרח התיכון ואת האיסלאם בעיקר דרך עדשות של איומי הטרור. "או שאתם איתנו או שאתם עם הטרוריסטים", הכריז הנשיא ג'ורג' בוש תשעה ימים אחרי ההתקפות על ארה"ב.
חוקרים מוסלמים ממדינות זרות לא קיבלו אשרות כניסה לארה"ב משום שעמדותיהם המוצהרות לא עלו בקנה אחד עם המדיניות האמריקאית; פקידי ממשל לא ערכו תמיד הבחנה בין גורמים איסלאמיים המצדדים בתפקיד מרכזי לדת בממשלה לבין ג'יהאדיסטים אלימים, שמטרתם זהה אבל מטיפים לטרור כדי להשיגה.
עוינותה של ארה"ב לתנועות איסלאמיסטיות החלה למעשה הרבה לפני התקפות 11 בספטמבר ונבעה בין היתר מתמיכת הממשל ברודנים החילונים שעמדו בראש במדינות ערב.
ב 30 שנות שלטונו של חוסני מובראק במצרים, היתה תנועת האחים המוסלמים מחוץ לחוק, ועל כן דיפלומטים אמריקאים בקהיר קיימו עמם רק קשרים שקטים ובלתי רשמיים.
מומחים לענייני המזרח התיכון סבורים שהוויכוחים האחרונים על הצהרתו של מורסי או עניין האשרה לאל-א-דין הם רק תחילתו של תהליך ארוך ופתלתל של התאמת המדיניות האמריקאית, עם השלכות על הסיוע האמריקאי ויחסי מדינות ערב עם ישראל.
אבל לדבריהם, האמריקאים לא צריכים לצאת מתוך נקודת הנחה שעליית האיסלאמים תעמיד את ארה"ב בסכנה גדולה יותר מפני הטרוריסטים. ייתכן שהמצב יהיה דווקא הפוך, הם אומרים.
על פי כן, חברי קונגרס לא מעטים מוטרדים מהאירועים האחרונים באזור. פיטר קינג, חבר בית הנבחרים מניו יורק ויו"ר הוועדה לביטחון פנים, אומר שקריאת מורסי לשחרורו של עומר עבדל רחמן, שייח מצרי עיוור המרצה עונש מאסר עולם, היא מסוג הדברים הנשמעים מפי עוברי אורח ברחוב, לא מפי נשיא מדינה. "יש מקום לדאגה", הוא מוסיף.
בפנייה לג'נט נפוליטנו, השרה לביטחון פנים, ביקש ממנה להסביר מדוע קיבל אלדין אשרת כניסה לארה"ב. "אם אנו מחליטים לאפשר את כניסתו של אדם מארגון טרור ידוע לשמצה להיכנס למדינה, הדבר צריך להיעשות בתום תהליך פומבי ארוך של קבלת החלטות", מציין קינג.
מישל דיון, מומחית לענייני מצרים באטלנטיק קאונסל, מכון מחקר בוושינגטון, סבורה שקריאת מורסי בעניין שחרור השייח היא בבחינת מחווה פוליטית כלפי הסלפים, מוסלמים אולטרה-שמרנים שאליהם משתייך אלדין. צריך לחכות ולראות, היא מוסיפה, אם מורסי אמנם יפנה בעניין לגורמים אמריקאים רשמיים, שידחו בלי ספק כל בקשה לשחרור השייח.
טרוריסטים מצרים בכירים, בהם השייח העצור ומנהיג אל-קאעדה הנוכחי עיימאן אל-זווהירי, צברו עוצמה על רקע הזעם נגד משטרו הרודני של מובראק, אומרת דיון.
כל ערוצי התוכן
תרבותצרכנות
אקטואליהספורט
חברהביקורת
עשרת ה...תמונת השבוע
יחסים

עוד באקטואליה

מתופפים או תוקפים
מתופפים או תוקפים
(אתי בורשטין)
להמשך הכתבה
 
חסינות דיפלומטית
מאז פרוץ המשבר עם טורקיה הפכה יוון לידידתינו החדשה.
(רועי אורן)
להמשך הכתבה
 
 
ציון כתבה ממוצע: לא דורג     יולי 2012
דרג כתבה:
תגובות הגולשים
חזרה למדור